Tomáš Poštulka zvolil jistotu

Nebývá na naší fotbalové scéně zvykem, aby hráč odcházel dobrovolně ze Sparty do jiného českého klubu. Brankář Tomáš Poštulka to ale v tomto měsíci udělal. Nevydržel, rozhodl se pro jistotu. Ve Spartě začali přípravu na novou sezonu čtyři brankáři, kromě Poštulky Blažek a navrátilci z hostování Špit a Čech. Všichni si mohli dělat naději na to, že se prosadí na dvě místa v kádru pro novou sezonu. Reprezentační gólman, ze čtveřice druhý nejzkušenější, odešel do Teplic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dá se říci, že se vám ulevilo, opadla u vás nervozita, cítíte jistotu a jste spokojenější?

"Uvidíme až podle výsledků. Přestup jsem zvažoval déle, kluby už byly dávno dohodnuty. Teprve až čas ukáže, jak jsem spokojený. Podmínky a věci kolem fotbalu ale už mohu hodnotit - jsou vynikající."

Když se vrátíme k vašemu nedávnému rozhodnutí opustit Spartu, co rozhodlo především? Přece jenom z týmu, který bude hrát Ligu mistrů, se neodchází, spíš bych čekal, že se o místo pořádně poperete?

"Před rokem jsem ve Spartě o tři roky prodloužil, takže jsem ještě dvě sezony mohl vydržet, byl jsem pod smlouvou. Ale vznikla tam jiná situace, byli jsme tam najednou čtyři vyrovnaní gólmani a trenér Hřebík mi řekl, že každý má šanci pětadvacetiprocentní. Dlouho jsem zvažoval všechny pro a proti a nakonec rozhodla i síla toho, jak mě Teplice chtěly, vedení i trenér Uhrin."

Ale přece jenom, nezdá se vám o tom, že jste mohl ve Spartě zůstat a chytat Ligu mistrů?

"Je pravda, že o tomhle jsem přemýšlel hodně. Říkal jsem si: proč zrovna já mám balit kufry jako první, utíkat bez boje, když jsem předchozí sezonu ve Spartě dochytal? Ale jednání s Teplicemi bylo seriózní, vytvořily mi podmínky, chtěl mě trenér ... ."

Odcházel jste také jako reprezentant, v poslední nominaci jste nechyběl. Co tohle téma? Není z Teplic přece jenom do národního týmu dál než ze Sparty?

"Upřímně mohu říci, že o tom jsem vůbec neuvažoval. Při rozhodování jsem reprezentaci vůbec nebral v potaz. Uvažoval jsem spíš tak, že mám větší šanci chytat v Teplicích než ve Spartě. Od té doby, co je ve Spartě Jarda Blažek, jsem vždycky začínal sezonu jako dvojka. Až pak, v průběhu roku, když se Jarda zranil nebo přišly horší výsledky, jsem se dostal do branky. Prostě jsem odcházel s tím, že budu mít větší šanci chytat. A reprezentace? Záleží na výsledcích celého týmu. Hráči musejí pomoci mě a já jim. Sám to určitě nevytrhnu."

Zvláštní pro vás může být i složení trenérské dvojice v Teplicích. Hlavním koučem je uznávaný a úspěšný Dušan Uhrin, trenérem brankářů pak váš otec?

"Trenér Uhrin, to bylo jedno z těch velkých pro, abych se rozhodl do Teplic jít. Když o vás projeví zájem takový trenér, potěší to. A v případě mého táty jsem se naopak na něj neohlížel. Myslím, že také on se úplně od věci distancoval. Řekl mi, rozhodni se sám, na mě se neohlížej. A taky jsem to tak udělal. Do Teplic bych šel, i kdyby tam gólmany trénoval někdo jiný."

Ale pod tátou už jste trénoval a asi to není úplně obyčejná záležitost. Musí to pro vás být trochu zvláštní?

"Ano, trénovali jsme spolu ve Spartě, nevidím v tom žádný problém. Mě se ale trénovalo v posledním roce ve Spartě výborně i pod Honzou Stejskalem a nešel jsem do Teplic proto, abych se znovu sešel s tátou v jednom mužstvu."

A je to pro vás lepší nebo spíš horší, řada lidí si to může spojovat tak i tak?

"Je to horší. Lidem, kteří si myslí, že mě do brány bude táta tlačit, ale stejně nevymluvím, že to tak není, že sestavu určuje hlavní trenér. Na druhou stranu ale podle mě patří táta mezi největší odborníky na brankářskou profesi u nás, takže se od něj mám co učit."

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme