Tosatto vyhrál po úniku etapu na Tour de France

Italský cyklista Matteo Tosatto dnes na Tour de France získal první etapový vavřín. Jezdec stáje Quickstep vyhrál v závěru 197 kilometrů dlouhé etapy, v níž se peloton rozloučil s Alpami, spurt tříčlenné skupiny uprchlíků a na druhé místo odsunul svého krajana Christiana Moreniho. Třetí dojel Němec Ronny Scholz.

Matteo Tosatto

Matteo Tosatto | Zdroj: ČTK

Žlutý trikot vedoucího jezdce uhájil Španěl Oscar Pereiro, jenž stejně jako jeho největší soupeři šetřil síly a dojel v hlavním pelotonu, v němž byl i český cyklista Pavel Padrnos, se ztrátou osmi minut za Tosattem.

Před sobotní časovkou na 57 kilometrů, která rozhodne o nástupci sedminásobného šampiona Lance Armstronga, vede Pereiro v průběžném pořadí o 12 sekund před krajanem Carlosem Sastrem. Američan Floyd Landis zaostává o půl minuty.

Do cíle v Paříži už ovšem nedojede Oscar Freire. Španělský cyklista, jenž si letos připsal dvě etapová vítězství, už dnes nenastoupil na start a závod vzdal. Jeho odstoupení tak zřejmě definitivně rozhodlo o vítězi soutěže o nejlepšího sprintera Tour, v níž mu patřilo druhé místo. Australan Robbie McEwen vede dvě etapy před koncem v čele pořadí před Erikem Zabelem z Německa o 80 bodů.

Výsledky - 18. etapa (197 km): 1. Tosatto 4:16:15 hod., 2. Moreni (oba It.) oba stejný čas, 3. Scholz (Něm.) -2, 4. Quinziato (It.) -47, 5. Hinault, 6. Pineau, 7. Calzati, 8. Vaugrenard (všichni Fr.), 9. Isasi, 10. Martinez (oba Šp.) všichni -1:03, ...78. Padrnos (ČR) -8:00.

Průběžné pořadí: 1. Pereiro 84:33:04, 2. Sastre (oba Šp.) -12, 3. Landis (USA) -30, 4. Klöden (Něm.) -2:29, 5. Evans (Austr.) -3:08, 6. Meňšov (Rus.) -4:14, 7. Dessel -4:24, 8. Moreau (oba Fr.) -5:45, 9. Zubeldia (Šp.) -8:16, 10. Rogers (Austr.) -12:13, ...65. Padrnos -2:13:21.