Trenér Výborný začal ve Spartě porážkou

Obnovená premiéra na střídačce pražské Sparty se trenérovi Františku Výbormému nevydařila. Domácí hokejisté prohráli v předehrávce 24. kola Tipsport extraligy s Plzní 1:2 v prodloužení. Obě branky Západočechů vstřelil Jiří Zelenka, který je v Plzni na hostování právě ze Sparty.

HC Sparta Praha

HC Sparta Praha | Foto: Jan Rosenauer

Sparťané, v jejichž sestavě stále chyběli Tabaček, Vykoukal a Chabada, se mohli hned v úvodu dostat do vedení. Sivkův pokus však zastavil brankář Málek, který osvědčil postřeh i při následné 68 vteřin dlouhé přesilové hře pěti proti třem. Nejvíce vynikl při Kratěnově střele, která skončila v jeho pohotové lapačce. Dvojnásobnou přesilovku si poté vyzkoušeli i hosté, celkem dostali více než dvouminutovou šanci, ale Břízu v brance Sparty nepřekonali. Při Zelenkově střele mu však pomohla tyčka. Hosté pak přišli v první třetině o Radka Matějovského. Plzeňský útočník si poranil koleno.

Prvního gólu se více než čtyři tisíce diváků dočkaly po 71 vteřinách třetí třetiny a k radosti většiny z nich se o něj postaral nejlepší střelec soutěže Petr Ton. Sparťanský útočník projel s pukem téměř celé hřiště a jeho rána od modré Málka překvapila. Inkasovaný gól hosty probudil k větší aktivitě, která se jim málem vymstila šest minut před koncem třetí třetiny. Markova řada však v 54. minutě své šance ke gólu nedotáhla. O minutu později se ale hosté dočkali. Z následného protiútoku nejprve Moravec ohrožoval Břízu, aby poté přihrál volnému Zelenkovi, který se nemýlil a rozesmutnil svůj bývalý klub. Nezáživný duel tak dospěl do prodloužení. V nastavené pětiminutovce dokonal obrat Zelenka, který 49 vteřin před koncem prostřelil Břízu podruhé.

Dalších pět zápasů se hraje v pátek - Pardubice přivítají Znojmo, Třinec zlínské Hamé, Vítkovice Kladno, Litvínov pražskou Slavii a Vsetín Karlovy Vary. Čtyřiadvacáté kolo se dohraje v sobotu, kdy Liberec nastoupí proti Českým Budějovicím.

Sparta Praha - Lasselsberger Plzeň 1:2 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 42. Ton (Štrba) - 55. Zelenka (D. Moravec, M. Straka), 65. Zelenka (D. Moravec, M. Straka)
Rozhodčí: Smeták - Guth, Rittich. Vyloučení: 5:7, navíc Bříza (Sparta) 10 min. Bez využití
Diváci: 4698

Sparta: Bříza - Stehlík, Nikolov, Černošek, Jan Hanzlík, Dobroň, Toman - O. Kratěna, J. Straka, Sivek - Ton, Marek, Štrba - Netík, Kašpařík, Vopat - Špaňhel, Havelka, M. Růžička. Trenéři: F. Výborný a Jelínek

Plzeň: Málek - Nedoma, M. Výborný, Jindřich, Trnka, Klaus, Štěpánek - Zelenka, D. Moravec, Matějovský - A. Padělek, Koukal, Andrašovský - Důras, Šindel, Adamský - Sakata, M. Straka, Tvrdoň. Trenéři: M. Sýkora, Rulík a Kampf