Velasco: Pravidla platí pro všechny stejně

V Brně v sobotu skončil volejbalový Jarní pohár, kterého se vedle čtrnácti zahraničních týmů zúčastnili také dva české výběry. První vybojoval bronz a druhý sedmou příčku. Uzavřela se tak úvodní etapa přípravy našich volejbalistů na podzimní světový šampionát v Argentině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nad sítí | Foto: FIVB

Hlavní trenér naší reprezentace Julio Velasco svěřil hráče svým asistentům Jindřichu Lickovi a Pavlovi Řeřábkovi. Sám se pak s blokem a tužkou usadil na tribuně a pečlivě své svěřence studoval. "Česko B hrálo velmi dobře v úvodní části, vyhrálo vyrovnaná a těžká utkání, ale základní skupinu tak ukončilo dosti unavené. Udělal jsem totiž nějaké chyby v přípravě před tímto turnajem. Pracoval jsem s nimi příliš tvrdě a oni tak nemohli turnaj odehrát v přijatelné formě. Na druhé straně áčko mělo v základní skupině jednodušší soupeře, takže se rozehrálo a zakončilo turnaj dobrými výkony," říká Julio Velasco, který si ale nevyrovnaný výkon obou týmů nestěžuje. Brněnský podnik mu hodně napověděl o silných i slabších stránkách hráčů, fyzických i psychických.

Bezprostředně po turnaji tak mohl udělat první zúžení širší nominace. V další fázi přípravy na světový šampionát se už neobjeví kvarteto Dittrich, Koláčný, Kust a Smrčka. Jejich místa ale v uvozovkách zaujmou legionáři z Francie Dubš, Jarolím, Kubala, Novák a Jakub Novotný. Dvojice z belgického Masseiku Lébl a Popelka už s týmem absolvovala brněnský turnaj, byť Lébl do něj aktivně nezasáhl. Legionáři se realizačnímu týmu budou v Nymburce hlásit už zítra a volejbalisté, kteří odehráli Jarní pohár se k nim připojí ve středu. Po dalším tréninku odjede část týmu vedená Juliem Velascem na přelomu měsíce do Spojených států, kde sehraje pět utkání s domácím výběrem. "Musíme se na jménech ještě dohodnout, ale určitě někteří hráči, kteří ve francouzské lize skončili později, budou trénovat v Nymburce - jako třeba Novák či Kubala. Možná ale se mnou odjede Dubš, protože budu potřebovat hráče, který dokáže stmelit kolektiv. Chtěl bych tam ale ještě jednou otestovat některé mladé hráče, takže se rozhodneme v nejbližší době," popisuje Julio Velasco.

Po návratu ze zámoří pak celý tým odehraje ještě sérii přípravných zápasů v Německu a Nizozemí a poté dojde již k definitivnímu zúžení kádru. Výsledná osmnáctka se pak bude připravovat přímo s výhledem na světový šampionát. Už nyní je ale jisté, že v ní nebude nahrávač francouzského Montpellieru Luděk Černoušek. O jeho služby ztratil Julio Velasco zájem poté, co se včas nepřipojil k národnímu týmu. Černoušek sice v současnosti laboruje se zraněným kotníkem, ale ani zranění není podle Velasca důvodem porušovat jasně daná pravidla. "Všichni hráči věděli, že po mají týden volna po posledním ligovém zápasu a pak se musí hlásit na reprezentačním srazu. On tak učinit nemohl. Už dříve jsem ale své kolegy v realizačním týmu i hráče upozornil, že pro všechny platí stejná pravidla. Černoušek nikomu nic neřekl a ozval se až když měl zpoždění. V tu chvíli už jsem se příliš neptal po důvodech, protože takovouhle věc ani nelze vyargumentovat. Na sraz totiž musí přijet i zranění hráči, kteří pak mohou dostat speciální program. Například Jakub Novotný, který má únavovou zlomeninu nohy, začne s týmem," uzavřel argentinský trenér českých volejbalistů Julio Velasco.

Jan Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme