Vitalij Kličko slaví 40. narozeniny

Čtyřicáté narozeniny dnes slaví legendární ukrajinský boxer a politik v jedné osobě Vitalij Kličko. Spolu se svým mladším bratrem Vladimirem drží všechny mistrovské tituly v těžké váze. Proti sobě ale nikdy nestanuli, nepřála si to jejich matka. Vitalij Kličko se také několikrát ucházel o post kyjevského starosty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kličko vs. Haye, boxerský souboj léta | Zdroj: ČTK

"Doktor Ocelová pěst"- tak se Kličkovi přezdívá proto, že byl jediným šampionem v boxu s vysokoškolským vzděláním.

Vitalij Kličko se proslavil silnými údery a dobrými háky. Než začal ve čtrnácti letech boxovat, věnoval se tento rodák z kyrgyzského Bělovodsku kickboxu. V profesionálním ringu se pohybuje od roku 96 a jeho bilance je úctyhodná: 42 výher a dvě porážky. Až na jednu výjimku zlikvidoval své soupeře v ringu stylem K.O.

Vitalij Kličko je nejen několikanásobným mistrem světa v boxu v těžké váze ale i ukrajinským politikem. Před časem našemu zpravodaji Petru Vavrouškovi vysvětlil, jak se dají zkušenosti z boxu využít v politice:

"Každý den používám vlastnosti, které jsem získal díky sportu, které mě box naučil. Je to houževnatost dosáhnout cíle, je to vůle k vítězství. Bez toho bych v politice neobstál."

Se svým o pět let mladším bratrem mají doktorát z Kyjevské univerzity a mluví pěti jazyky. Část dětství strávili s rodiči v severočeské Mimoni. Pro Sověty byla cesta do Československa lukrativní a finančně dobře ohodnocená. Pozitivně na dobu strávenou na našem území vzpomíná i Vitalij Kličko:

"Předchozí služební pobyt mého otce a tedy i naší rodiny byla v Kazachstánu, tam byla všude kolem nás jen step a najednou jsme dorazili do Československa plného hustých lesů. To mě jako kluka fascinovalo. Byla to politická okupace sovětským systémem a dnes je mi to vůči vaší zemi moc líto."

Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme