Zámořská NHL se pokusí o vzkříšení

Už je to tady. Roční půst fanoušků nejslavnější hokejové soutěže světa dnes v noci skončí. Po výluce se v zámoří opět rozeběhne kanadskoamerická NHL. Její start provázejí velká očekávání, ale i obavy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NHL

NHL

Stále prodlužovaná neschopnost představitelů hráčské asociace a majitelů klubů domluvit se na podobě nové kolektivní smlouvy, vymazala NHL z loňského kalendáře. Nejen severoameričtí hokejoví fanoušci se museli spokojit s evropskými ligami, případně přesedlat na jiné sportovní odvětví. Nové pole působnosti si hledali i sponzoři a televizní společnosti. Podaří se nyní NHL dobít zpět ztracené pozice? "Musíme to vidět ve dvou rovinách, sportovní a ekonomické. Co se týče té sportovní, bude kvalita soutěže velkým otazníkem. Před výlukou byla jednoznačně nejlepší soutěží na světě, nyní ten rozdíl nebude až tak veliký. Plno kvalitních hráčů skončilo s hokejem, řada se jich do NHL nevrátila. A co se týče ekonomické stránky, uvidíme, jak se zachovají diváci, sponzoři, jaká bude sledovanost v televizi. Zatím to nevypadá, že by především ve Spojených státech byla nažhavenost lidí na hokej kdovíjak vysoká," myslí si například hokejový expert Marian Jelínek.

Podle české hokejové megastar Jaromíra Jágra bude záležet především na atraktivitě hry. "Chcete-li, aby lidé chodili na hokej, musíte jim předvádět výborný hokej," říká i letos nejlépe placený hráč soutěže. Na atraktivitu vsadilo i vedení soutěže, které sáhlo k mnohým změnám v pravidlech. Bylo zrušeno postavení na střední čáře, rozšířeno útočné pásmo, či zmenšena brankářská výstroj. Po nerozhodných výsledcích budou následovat samostatné nájezdy a sudí dostali nakázáno, aby přísněji trestali sebemenší provinění proti pravidlům. "Už v přípravných zápasech bylo vidět, že bude hodně záležet na tom, jak který tým zvládá přesilovku či oslabení. 5 na 5 se totiž hraje málokdy. A je samozřejmé, že padá mnohem více gólů," řekl Radiožurnálu Jágrův spoluhráč v New Yorku Martin Ručínský.

Platové stropy, které hráči zprvu odmítali, aby na ně posléze přistoupili, změnily mnohá mužstva k nepoznání. Síla klubů se oproti dřívějším dobám značně vyrovnala. Favorité se hledají těžko. Nejčastěji se ale přeci jen ve výčtu vážných kandidátů na Stanley Cup zmiňuje tým Philadelphia Phlyers, který přes léto posílil o forvarda Petera Forsberga či obránce Deriana Hatchera. "Podle jmen si každý myslí, že Philadelphia bude jedna z nejsilnějších. Nejlepší je i v přípravě. Ale uvidíme. Obecně se prosadí mužstva, která mají rychlé, šikovné hráče," myslí si obránce Detroitu Jiří Fischer.

Zda se jeho domněnka naplní, budeme moci sledovat už od dnešní noci. Na start se postaví všech třicet týmů, na jejichž soupiskách stojí jména více jak padesáti českých zástupců.

Adam Pražák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme