Zátopek už má v Lausanne sochu

Slavnostní den prožilo Olympijské muzeum v Laussane. Příčina slávy byla opravdu velká a česká srdce potěšila. V parku Olympijského muzea byla odhalena bronzová socha legendárního vytrvalce Emila Zátopka. Důležitosti celé akce odpovídala také početnost české výpravy. Když hodiny ukazovaly 12:25, olympijská vlajka zahalující sochu Emila Zátopka klesla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Zátopková u sochy svého manžela | Foto: ČTK/AP

O odhalení bronzové sochy se postarala manželka české legendy Dana Zátopková spolu s předsedou Mezinárodního olympijského výboru Jacquesem Roggem. Kde se ale vzal samotný nápad, vysvětluje René Líbal, který ve Švýcarsku žije už 33 let: "Asi před rokem a půl jsem prováděl české lyžaře, kteří prohlásili, že tady jsou samé legendy světového sportu a možná že chybí Emil Zátopek. Začal jsem o tom přemýšlet a navázal jsem kontakt se zdejším Olympijským muzeem a s Olympijským výborem. Udělal jsem anylýzu pro Český olympijský výbor, kterému se nápad velmi líbil. Jsem hrozně rád, že po roce a půl odhalujeme sochu Emila."

Skulpturu vytvořil sochař Jaroslav Brož: "Byla to pro mě veliká pocta a věděl jsem, že to bude krásný úkol. Na soše jsem pracoval téměř rok. Jsou tři momenty, které se musí dodržet: socha musí být podobná jak figurou tak hlavou a musí mít pohyb, který znázorňuje pohyb vítěze blížícího se k cíli."

Umělecký zájem skloubil sochař dovedně s realitou, což potvrdila také paní Dana Zátopková: "Viděla jsem jen malý model, a tak jsem měla strach, jestli tam Emil nebude moc tlustý nebo tak. A musím říci, že všechno dobře dopadlo, takže z toho mám radost."

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge nejprve řekl k osobnosti Emila Zátopka: "Emil Zátopek je stále živá legenda sportu jako Paavo Nurmi nebo Carl Lewis. Takoví jsou maximálně tito tři."

Trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný k tomu dodává: "Myslím, že tady musí být jen ti lidé, kteří byli v něčem opravdu vyjímeční. Emil na to má právo a určitě mu vybrali skvělé místo." A v tom má pravdu. Zátopek je ze všech soch nejblíže vstupu do muzea, slavný vytrvalec běží jakoby přímo do něj. Jeho strnulému pohybu stíní tradiční český strom - rozložitá lípa.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme