Zemřela největší legenda českého sportu

V nemocnici v pražských Střešovicích dnes ve věku 78 let zemřel Emil Zátopek. Legendární běžec byl hospitalizován od 30. října pro potíže způsobené mozkovou příhodou. Už v září ale Zátopek strávil ve střešovické nemocnici tři týdny, když trpěl horečkami vyvolanými virovým onemocněním. Daně Zátopkové, ale i českému atletickému svazu přichází od rána řadu soustrastné korespondence, mezi nimi i telegram od prezidenta Václava Havla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atletice se Emil Zátopek začal věnovat v roce 1941jako osmnáctiletý student průmyslové školy ve Zlíně. O pět let později reprezentoval poprvé Československo na mistrovství Evropy a během dalších dvou let se stal členem užší světové špičky. Své první olympijské zlato vybojoval na olympijských hrách v roce 1948 v Londýně v běhu na 10 kilometrů, na polovoční trati skončil druhý. Nejslavnější období prožil na hrách v Helsinkách, kdy jako první atlet světa dokázal postupně vyhrát běh na 5000 m, 10 000 m a také maratón.

Vedle olympijských úspěchů se může Zátopek pochlubit ještě osmnácti světovými rekordy. A protože zlatou olympijskou medaili získala v roce 1952 také Emilova manželka Dana, jsou Zátopkovi pokládáni za nejslavnější sportovní pár historie.

Poslední rozloučení s Emilem Zátopkem by se na návrh Českého olympijského výboru mělo uskutečnit ve středu 6. prosince v 11:00 v budově Národního divadla v Praze. Výbor musí navrhovaný termín ještě konzultovat s Danou Zátopkovou. Zúčastnit se ho chce i předseda Mezinárodního olympijského výboru Juan Antonio Samaranch. Udělá prý všechno pro to, aby byl v té době v Praze. „Nebude-li to z nějakého důvodu možné, pak mě zastoupí velvyslanec Pál Schmitt, šéf protokolu MOV,“ dodal.

Sekretariát Českého atletického svazu přijímá od rána kondolence z atletického světa. Nechyběla mezi nimi ani kondolence od předsedy mezinárodní federace Diacka. „Jsem hluboce zasažen zprávou o smrti Emila Zátopka, jedné z největších sportovních legend,“ napsal Diack v listu adresovaném celému atletickému hnutí v České republice.

Daně Zátopkové kondoloval kromě řady českých sportovců také prezident Václav Havel. Havel uvedl v telegramu, že s napětím a obavami sledoval Zátopkův boj s nemocí. Manželé Zátopkovi obdrželi z rukou prezidenta v roce 1998 medaili Za zásluhy.

Markéta Kaclová, Petr Souček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme