Zídek: "Když nenajdu angažmá, skončím s basketem"

První český hráč ve slavné NBA, vítěz Euroligy, vítěz Severské ligy, nositel vysokého litevského státního vyznamenání, vítěz šampionátu amerických škol NCAA ... Výčet úspěchů basketbalové kariéry Jiřího Zídka je pořádně dlouhý, ale už brzy se možná uzavře navždy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V poslední sezóně totiž Zídek hájil barvy Realu Madrid. V té další už v dresu královského celku nenastoupí, protože ve Španělsku budou v nadcházející sezóně moci hrát v jednom týmu pouze dva cizinci ze zemí mimo evropskou unii. Na Jiřího Zídka tak v Realu nezbylo místo a osmadvacetiletému pivotovi se doposud ještě nepodařilo najít nového zaměstnavatele, který by stál o jeho služby. A s tím jak se pomalu, ale neodvratně blíží začátek národních lig (povětšinou na přelomu září a října), se i pomalu snižuje šance, že nějakého najde. Zídek sám je ale dalek nějakého přehnaného dramatizování situace a vše bere s jemnou nadsázkou: "Sám ani nevím, v jakém stavu jsou jednání o mém novém angažmá. Když jsme mluvil se svým agentem, slíbil, že budu první, kdo se dozví, zda nějaká nabídka přišla, zatím ale nevolal."

V létě tak místo nervózního posedávání u telefonu relaxoval se synem Honzíkem u vody a v lese. Žádné velké úlovky však ze žádné výpravy nepřinesli. "U řeky to tak slavné nebylo, chytly jsme pár okounů a pár kaprů, ale nám ani tak nešlo o to něco chytit, ajko spíše jen se dostat do přírody a posedět u vody, což je vždycky dobrý zážitek. A co se lesa týče, tak tam jsme našli jen nějaké praváky, tak dvacet, možná třicet," vzpomínal s úsměvem.

Dvě stě třináct centimetrů vysoký hráč, který by se teoreticky mohl hlásit na úřadu práce jako nezaměstnaný, se tedy zatím připravuje s pražskou Spartou. Jak ale sám říká, šance, že by se v příští sezóně objevil v české lize jsou mizivé. "Asi nejpravděpodobnější je, že přeci jenom seženu angažmá někde v Evropě a pokud by to nevyšlo, tak bych neměl co ztratit a zkusil bych se dostat do kempu v NBA," popisuje možný vývoj Zídek. V okamžiku, kdy by nevyšel ani negarantovaný kontrakt v zámořské soutěži, v žebříčku možností zůstává už jen česká liga... Jiří Zídek ovšem oponuje: "Pokud by k tomu došlo, pak bych se spíš vrátil do Ameriky do školy a dodělal bych si diplom magistra ekonomie. A s basketbalem bych definitivně skončil." Přehodit v osmadvaceti letech výhybku z dráhy profesionálního sportovce, na manažerskou profesi by Zídkovi nedělalo žádné problémy. "Ale nechci se o tom zatím bavit, protože doposud pevně věřím, že příští sezónu budu někde hrát. Ale věřím tomu, že bych to dokázal. Škola mne bavila stejně jako basketbal a těšil bych se i na jiné věci v životě mimo basketbal," uzavřel Zídek.

Jan Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme