Razýmová den po životním závodě udržela ve stíhačce elitní desítku, dominovaly Norky

Běžkyně na lyžích Kateřina Razýmová den po životním pátém místě udržela ve stíhačce na 10 km volnou technikou elitní desítku a v celkovém pořadí třídílného úvodu Světového poháru v Ruce skončila devátá. Pro vítězství si ve Finsku dojela norská favoritka Therese Johaugová, kterou na stupně vítězů doplnily dvě krajanky.

Ruka (Finsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Razýmová.

Kateřina Razýmová. | Foto: Carl Sandin / BILDBYRÅN | Zdroj: Reuters

Osmadvacetiletá Razýmová se v sobotu blýskla pátou pozicí na klasické desítce a do nedělní závěrečné stíhačky miniseriálu Ruka Triple vyrážela ze sedmého místa. První desítku česká běžkyně v průběhu závodu ani jednou neopustila a do cíle dojela dvě minuty po Johaugové, na kterou měla původně manko 54 sekund.

Na první body v sezoně dosáhla další česká reprezentantka Petra Nováková, jež se s číslem 38 propracovala na devětadvacátou pozici. Sandra Schützová byla šedesátá.

Lyžařka Razýmová bojovala v závodě Světového poháru ve finské Ruce o medaili, nakonec doběhla pátá

Desetinásobná mistryně světa Johaugová suverénně navázala na vítězství ze sobotní klasiky a v cíli byla o 1:11 minuty dřív než soupeřky. Souboj o druhé místo vyhrála v norském souboji Heidi Wengová nad Astrid Jacobsenovou.

Dramatičtější průběh měl boj o prvenství v mužské stíhačce na 15 km. Obhájce prvenství v SP Klaebo do ní vyrážel jako první se čtvrtminutovým náskokem, ale zhruba po deseti kilometrech ho dostihli krajan Emil Iversen a finský vítěz sobotní klasiky Iivo Niskanen.

Silná skupina jela pospolu až do závěrečného stoupání, v němž třiadvacetiletý Klaebo nastoupil a po výhře v pátečním sprintu si dojel pro celkový triumf v Ruka Triple. Iversen skončil druhý, domácí Niskenen třetí.

Závod se vydařil Michalu Novákovi, jenž se z 42. místa po sobotě propracoval na poslední bodovanou 30. pozici. Další body jediný Čech v závodě získal navíc za to, že zajel 25. čas dne.

Světový pohár bude pokračovat příští víkend v Lillehammeru, kde se pojede štafeta a skiatlon.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):
Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová 25:48,0, 2. H. Wengová -1:11,3, 3. Jacobsenová (všechny Nor.) -1:13,3, 4. Bjornsenová -1:27,9, 5. Digginsová (obě USA) -1:30,9, 6. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:41,0, 7. T. Wengová (Nor.) -1:52,5, 8. Karlssonová (Švéd.) -1:53,9, 9. Razýmová (ČR) -2:00,1, 10. Brennanová (USA) -2:15,3, ...29. Nováková -3:46,1, 60. Schützová (obě ČR) -5:55,7.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 38 závodů): 1. Johaugová 311 b., 2. H. Wengová 238, 3. Jacobsenová 216, 4. Bjornsenová 201, 5. Digginsová 167, 6. T. Wengová 149, ...9. Razýmová 117, 34. Nováková 16.

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo 35:29,7, 2. Iversen (oba Nor.) -1,8, 3. Niskanen (Fin.) -11,1, 4. Golberg (Nor.) -47,9, 5. Bolšunov (Rus.) -48,3, 6. Holund -52,1, 7. Tönseth -58,8, 8. Röthe (všichni Nor.) -1:16,4, 9. Halfvarsson (Švéd.) -1:33,6, 10. Usťugov (Rus.) -1:39,0, ...30. Novák (ČR) -3:38,4.
Průběžné pořadí SP (po 4 ze 40 závodů): 1. Klaebo 324, 2. Iversen 283, 3. Niskanen 228, 4. Golberg 202, 5. Bolšunov 189, 5. Holund 160, 6. Tönseth 144, ...48. Novák 8.