Běžkaři se mohou výrazně posunout, věří finský trenér. Zavádí nový systém tréninku

Česky umí napočítat do tří a bojuje se slovem řeřicha, přesto nově vede reprezentační tým. Řeč je o Ilkkovi Jarvovi z Finska - ten je vůbec prvním zahraničním koučem běžců na lyžích. Tým bez Lukáše Bauera má dostat z výsledkové krize a začíná s tím v těchto v dnech na soustředění v Peci pod Sněžkou.

Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilkka Jarva | Zdroj: ČTK

„Systém, který tu máte zažitý v tréninku, potřebuje nějaké změny. Domluvili jsme se, že přistoupíme ke skandinávskému modelu. Když to srovnáte s předchozím tréninkem, je to velká změna. Byl jsem překvapený, jak rozdílně to tu fungovalo," říká nový trenér reprezentace českých běžkařů Ilkka Jarva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fin Ilkka Jarva se stal prvním zahraničním koučem českých běžkařů

V praxi to znamená nižší počet intenzivních tréninků, ovšem o to efektivnější práci.

Času Fin s ohledem na blížící se olympijské hry moc nemá, za devět měsíců neudělá z českých běžců aspiranty na zlato, i tak ale věří ve výrazné zlepšení.

„Rozhodně! Rozhodně. Samozřejmě, nebylo by férové říkat, že závodník, který byl v minulé sezoně ve Světovém poháru devadesátý, bude najednou pátý, to je nereálný cíl. Ale pokud se tenhle tým vyhne zraněním, určitě se může výrazně posunout," věří.

https://www.youtube.com/watch?v=H9cDvX-0kDg

„Nebudu spokojený se svojí prací, pokud se tak nestane. Já vím, lyžování tady v posledních letech trochu ztrácí, ale nebojte, vrátí se zpět," slibuje Ilkka Jarva.

Nový trenér stráví v Česku zhruba 150 dní v roce a chybět samozřejmě nebude na žádné z významných akcí. S týmem začíná právě tady v Krkonoších, závodníky zatím spíš poznává, s každým z nich už absolvoval individuální pohovor, během kterého se stal z trenéra spíš psycholog.

„Zeptal se nás na nějaký cíl, pak nám nakreslil čáru od nuly od našeho cíle a ptal se nás, kde si myslíme že jsme. Napsal jsem se zhruba doprostřed, tak odpověděl, že bych si měl víc věřit, že jsem dál než v polovině," říká nový Jarvův svěřenec Petr Knop.

David Nyč - NEPOUŽÍVAT, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme