Běžkaři se mohou výrazně posunout, věří finský trenér. Zavádí nový systém tréninku

Česky umí napočítat do tří a bojuje se slovem řeřicha, přesto nově vede reprezentační tým. Řeč je o Ilkkovi Jarvovi z Finska - ten je vůbec prvním zahraničním koučem běžců na lyžích. Tým bez Lukáše Bauera má dostat z výsledkové krize a začíná s tím v těchto v dnech na soustředění v Peci pod Sněžkou.

Pec pod Sněžkou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilkka Jarva | Zdroj: ČTK

„Systém, který tu máte zažitý v tréninku, potřebuje nějaké změny. Domluvili jsme se, že přistoupíme ke skandinávskému modelu. Když to srovnáte s předchozím tréninkem, je to velká změna. Byl jsem překvapený, jak rozdílně to tu fungovalo," říká nový trenér reprezentace českých běžkařů Ilkka Jarva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fin Ilkka Jarva se stal prvním zahraničním koučem českých běžkařů

V praxi to znamená nižší počet intenzivních tréninků, ovšem o to efektivnější práci.

Času Fin s ohledem na blížící se olympijské hry moc nemá, za devět měsíců neudělá z českých běžců aspiranty na zlato, i tak ale věří ve výrazné zlepšení.

„Rozhodně! Rozhodně. Samozřejmě, nebylo by férové říkat, že závodník, který byl v minulé sezoně ve Světovém poháru devadesátý, bude najednou pátý, to je nereálný cíl. Ale pokud se tenhle tým vyhne zraněním, určitě se může výrazně posunout," věří.

https://www.youtube.com/watch?v=H9cDvX-0kDg

„Nebudu spokojený se svojí prací, pokud se tak nestane. Já vím, lyžování tady v posledních letech trochu ztrácí, ale nebojte, vrátí se zpět," slibuje Ilkka Jarva.

Nový trenér stráví v Česku zhruba 150 dní v roce a chybět samozřejmě nebude na žádné z významných akcí. S týmem začíná právě tady v Krkonoších, závodníky zatím spíš poznává, s každým z nich už absolvoval individuální pohovor, během kterého se stal z trenéra spíš psycholog.

„Zeptal se nás na nějaký cíl, pak nám nakreslil čáru od nuly od našeho cíle a ptal se nás, kde si myslíme že jsme. Napsal jsem se zhruba doprostřed, tak odpověděl, že bych si měl víc věřit, že jsem dál než v polovině," říká nový Jarvův svěřenec Petr Knop.

David Nyč, vm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme