Další dopingové podezření v ruském biatlonu, rakouská policie vyslýchala pětici závodníků

Rakouská policie vyslýchala před závody Světového poháru v Hochfilzenu ruské biatlonisty kvůli možnému dopingu. Podle ruského biatlonového svazu se vyšetřování týká loňských závodů v Rakousku. Potvrdili to i vyšetřovatelé, kteří vyslechli pět závodníků a pět funkcionářů.

Tento článek je více než rok starý.

Hochfilzen/Rakousko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský biatlonista Anton Šipulin

Ruský biatlonista Anton Šipulin | Zdroj: Reuters

„Policie vyslechla několik ruských sportovců a funkcionářů. Otázky se týkaly možného porušení antidopingových pravidel na mistrovství světa 2017 v Hochfilzenu,“ napsali vyšetřovatelé v oficiálním vyjádření.

Rusové tvrdí, že nedostali žádné uspokojující vysvětlení. Navíc si stěžují, že za nimi vyšetřovatelé byli už ve středu. To ale rakouská policie popírá.

‚Jako když máte motor a je na něm omezovač.‘ Biatlonista Šlesingr hledá na začátku sezony formu

Číst článek

„Pokud se vše potvrdí a my zjistíme, že vyšetřování má politický podtext s cílem vyvinout psychologický nátlak na ruské sportovce, zareagujeme velmi rychle,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Sacharovová.

Podle ruských médií jsou vyšetřovanými biatlonisty Anton Šipulin, Alexandr Loginov, Jevgenij Garaničev, Alexej Volkov a Irina Starychová. Ta obsadila na úvod SP v Hochfilzenu v dnešním sprintu deváté místo.

Zatímco Loginov a Starychová už za sebou mají několikaleté tresty za užití krevního dopingu EPO, Šipulin jakékoli provinění odmítá. „Nikdy jsem neporušil antidopingová pravidla. Vždy jsem absolvoval s čistým svědomím všechny dopingové testy,“ napsal ve čtvrtek na instagramu olympijský vítěz ze Soči 2014, jenž na loňském MS v Hochfilzenu získal zlato ve štafetě.

„Jsem mimořádně naštvaný, že pokračuje tenhle hon na čarodějnice,“ dodal Šipulin, který v Rakousku není, protože kvůli zdravotním problémům odložil start do sezony.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Я никогда в жизни не употреблял допинг. Я никогда не нарушал антидопинговых правил. Я всегда добросовестно проходил все допинг тесты и всегда был открыт для всех антидопинговых служб. У меня нет никакого объяснения происходящему. Я крайне зол, что продолжается охота на ведьм, которая подрывает мое доверие, как абсолютно чистого спортсмена, не только к борьбе с допингом, но и к нашему виду спорта в целом. Любые обвинения, даже любые домыслы в свой адрес, иначе как полным бредом я назвать не могу. Это абсолютно безосновательный бред, ничего кроме возмущения не вызывающий. Я всегда честен перед собой, биатлонной семьей и болельщиками. Мне не в чем упрекнуть себя. *** I have never used any prohibited substances. I have never violated a single anti-doping rule. I have always been open to all anti-doping authorities and institutions. I have no explanation for recent events. I am angry and furious about the witch-hunt that is going on. It undermines my trust not only in anti-doping institutions in general, but in biathlon as a sport in particular. All possible accusations towards myself, even all rumors are nonsense. Total nonsense. I have always been honest to myself, to the Biathlon family and to the supporters. I have nothing to blame myself for.

Příspěvek sdílený Anton Shipulin (@anton_shipulin),

Rusko kvůli dopingu přišlo vloni v prosinci o plné členství v Mezinárodní biatlonové unii IBU. Jako provizorní člen nemá hlasovací právo, jeho zástupci nemohou kandidovat do funkcí v IBU a země se nemůže ucházet o pořádání mezinárodních akcí. Ruští reprezentanti se však mohou účastnit oficiálních závodů včetně Světového poháru a mistrovství světa.

Ruský dopingový skandál poznamenal i samotnou IBU, jejíž vysocí představitelé v čele s dlouholetým prezidentem Andersem Bessebergem podle zprávy Světové antidopingové agentury WADA za úplatu kryli doping ruských biatlonistů. IBU měla dokonce kvůli ztrátě důvěryhodnosti pozastavený přísun financí od Mezinárodního olympijského výboru, novému vedení se ale na začátku listopadu podařilo dojednat zrušení tohoto opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme