Biatlonové hvězdy jí nestačily, Markéta Davidová senzačně ovládla sprint v Anterselvě

Markéta Davidová překvapivě vyhrála sprint Světového pohár v Anterselvě. 22letá závodnice porazila kompletní světovou špičku. Češka vyhrála závod SP po dvou letech.

Anterselva/Itálie (Aktualizováno: 17:29 24. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Davidová na nejvyšším stupínku

Markéta Davidová na nejvyšším stupínku | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Markéta Davidová tak potvrdila roli nastupující hvězdy českého biatlonu. Závod Světového poháru vyhrála z Češek naposledy Gabriela Koukalová v únoru roku 2017, 22letá závodnice z Janova nad Nisou na ni navázala po dvou letech.

Kdo je Markéta Davidová? Zlatá naděje českého biatlonu, která věří na jednorožce

Na střelnici nebyla nejrychlejší, ale jistá. V italském středisku si nicméně pomohla především pátým nejrychlejším během ze všech 96 závodnic.

„Neběželo se mi tady moc dobře, ale to si myslím, že nikomu. Ale měly jsme skvěle připravené lyže, to mě podrželo,“ řekla po závodě Markéta Davidová Českému svazu biatlonu.

Favoritky odpadaly

Do posledního kola dala veškeré zbývající síly „Je to tady vysoko a je to znát hlavně v posledním kole, kdy už vlastně nic nevidíte a jste ráda, že jste v cíli,“ dodala s poděkováním fanouškům.

Markéta Davidová měla startovní číslo pět, do cíle dojela s velkým náskokem, jenže následovaly dlouhé minuty čekání, během nichž postupně odpadaly favoritky.

Kaisa Mäkäräinenová jednou chybovala, v závěru za povzbuzování trenérů stlačila ztrátu pod dvě vteřiny, ale do vedení se nedostala. Stejně tak vedoucí žena SP Italka Dorothea Wiererová a její krajanka Lisa Vittozziová.

Na třetí místo se protlačila Norka Marte Olsbuová Röiselandová, ale ani suverénka z Nového Města na „Makulu“, jak se Davidové přezdívá, nestačila.

Nestačila ani Dahlmeierová

Až vyjela ta úplně poslední. Laura Dahlmeierová se do kolotoče SP vrátila se startovním číslem 97 a měla dokonalý přehled. První položku vyčistila, na druhé už se čekalo jen na ni a zkušená Němka těžkou situaci zvládla.

Ze střelnice odjížděla s náskokem 7,7 sekundy na Davidovou, ale v posledním kole byla pomalejší. Nejdřív se náskok smrskl na dvě sekundy, pak už jen na dvě desetiny. Do cílové rovinky vjela Němka pomaleji a skončila až čtvrtá za druhou Mäkäräinenovou a třetí Röiselandovou.

„Bylo to dlouhé čekání, ani jsem se nechtěla koukat, takže jsem se šla v klidu převlíknout. Pak jsem přišla až na konec Laury a bylo to napínavé. Myslela jsem si, že to dá, že mě předjede. Ale pak už to pro ní bylo opravdu těžké, z cíli jí pomáhali,“ popsala Davidová.

V cíli vypukla česká radost, i když ostatním závodnicím se nedařilo. Veronika Vítková skončila 41., Lucie Charvátová 45., Eva Puskarčíková 49. a Jessica Jislová 89. Ta tudíž jako jediná nepostoupila do sobotního stíhacího závodu. V něm budou všechny soupeřky útočit na Markétu Davidovou.

Závod SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie):

Ženy - sprint (7,5 km):

1. Davidová (ČR) 21:40,7 (0 trest. okruhů), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -1,7 (1), 3. Röiselandová (Nor.) -3,5 (1), 4. Dahlmeierová (Něm.) -4,2 (0), 5. Vittozziová (It.) -10,2 (1), 6. Hojniszová (Pol.) -10,5 (1), 7. Mironovová (Rus.) -13,8 (0), 8. Wiererová (It.) -15,2 (1), 9. Hauserová (Rak.) -18,7 (0), 10. Kuzminová (SR) -21,1 (2), ...41. Vítková -1:35,3 (1), 45. Charvátová -1:49,7 (2), 49. Puskarčíková -1:57,8 (3), 89. Jislová (všechny ČR) -3:50,3 (2).

Průběžné pořadí SP (po 13 z 26 závodů): 1. Wiererová 532, 2. Vittozziová 520, 3. P. Fialková (SR) 460, 4. Kuzminová 445, 5. Röiselandová 434, 6. Chevalierová (Fr.) 391, ...32. Davidová 139, 40. Puskarčíková 101, 49. Vítková 69, 69. Charvátová 19, 78. Jislová 10.

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít