Štafeta biatlonistek se po devíti letech dočkala bronzu ze Soči. ‚Euforie už není stejná,‘ říká Landová

Za zvuků olympijské hymny a ovací vyprodané Vysočina Areny převzaly bývalé biatlonistky Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Jitka Landová a Eva Puskarčíková v Novém Městě na Moravě v sobotu dodatečně bronzové medaile ze štafety z olympijských her v Soči 2014. Přestože novinářům řekly, že emoce z úspěchu nemohou být po devíti letech stejné, za uspořádanou akci byly vděčné a užívaly si ji.

Nové Město na Moravě (Aktualizováno: 17:32 4. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlonistky Vítková, Landová, Soukalová a Puskarčíková převzaly medaile ze Soči 2014

Biatlonistky Vítková, Landová, Soukalová a Puskarčíková převzaly medaile ze Soči 2014 | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Ocenění se při ceremoniálu dočkali i členové tehdejšího realizačního týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si pocity Jitky Landové nejen z dodatečného zisku olympijské medaile

„Určitě mohu říct, že přišla alespoň částečná satisfakce. Jsem moc ráda, že si tu medaili můžeme převzít právě tady v Novém Městě na Moravě. Neumím si představit lepší příležitost, při které bychom ji mohly jinak přebírat. Je to pro nás krásné. Nevím jak holky, ale pro mě je to top areál a srdcovka celé mé kariéry,“ uvedla Soukalová.

„Přítomnost rodiny a těch nejbližších udělala své. Jakmile jsem viděla Evičku, jak se snaží zamáčknout slzu, tak jsem vzala takovou řetězovou reakcí,“ řekla vítězka Světového poháru ze sezóny 2015/2016.

Medaile biatlonistkám předali místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) pro mezinárodní vztahy Roman Kumpošt a prezident České biatlonové unie Jiří Hamza.

Předseda ČOV Jiří Kejval se nemohl zúčastnit ze zdravotních důvodů. Biatlonistky se takto pohromadě sešly poprvé od roku 2016.

„Je pravda, že jsem byla už těch pár let taková mrzutá a naštvaná. Pořád přemýšlíte, co by bylo kdyby a o co vše jsme přišly. Mám ale hroznou radost a cením si, že ČOV a svaz to pro nás dělají. Může tu být i naše rodina. Po devíti letech však ty euforické stavy už nejde napodobit,“ řekla Landová.

Mlhavé vzpomínky

České reprezentantky obsadily v Soči při vítězství Ukrajiny čtvrté místo. Původně druhé Rusky ale byly později diskvalifikovány kvůli dopingu. Na druhou pozici se místo nich posunuly Norky.

„Musím říct, že už si ten závod moc nevybavuju. Jen to, že jsem byla poprvé finišmanka, dojížděla čtvrtá a v cíli si zamávala alespoň rukou,“ uvedla Vítková, která dorazila do Nového Města na Moravě v očekávání druhého potomka.

Mezinárodní olympijský výbor rozhodl o diskvalifikaci Rusek v listopadu 2017 kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září 2020 rozhodl v jejich prospěch.

Věděly jsme, že Rusky nebyly čisté, raduje se z dodatečné medaile biatlonistka Landová

Číst článek

S odvoláním ale neuspěla jiná obviněná členka štafety Olga Zajcevová, tudíž vloni v květnu MOV změnu pořadí definitivně potvrdil.

„Jsem strašně ráda, jak za to všichni bojovali a byli schopní domluvit, že nám to předají tady s diváky. Mohli jsme si to užít společně a nebylo to suché předání. V Soči byly nějaké školy, které tam musely jít fandit. Chladní fanoušci, kteří museli fandit všem. Tady nám ale fakt fandí a tady jsme doma. Možná je to ještě lepší,“ řekla Puskarčíková.

„Vůbec jsem nečekala, že mě to přemůže až k slzám. Tady s těmi lidmi to ale bylo něco neskutečného,“ dodala.

Při promítání videa tribuny nejvíce aplaudovaly záběrům z poslední střelby Vítkové a jejího dojezdu do cíle Organizátoři pustili biatlonistkám i olympijskou hymnu.

„Vzpomínky se samozřejmě oživily a bylo to pěkné. Určitě se nemohlo na předání medailí vybrat lepší místo,“ řekla Vítková, která dorazila do Nového Města na Moravě v očekávání druhého potomka.

Odměna i pro realizační tým

Všechny čtyři závodnice se viděly pohromadě poprvé od roku 2016. Během ceremoniálu si i plácly a objaly se.

Tři diskvalifikované Rusky chtějí zpátky stříbro z her v Soči, odvolaly se ke sportovní arbitráži

Číst článek

„Já jsem měla ze štafet vždy největší radost a bylo krásný si s holkami po těch letech zase plácnout. Člověk to prožívá úplně jinak, protože ví, že už to nezažije. Takže o to drahocennější ten moment pro mě byl," dodala Soukalová, která uvedla, že medaili prodá a výtěžek věnuje na charitativní účely.

Zatímco Vítková s Koukalovou získaly v Soči ještě stříbro ve smíšených štafetách, pro Puskarčíkovou a Landovou šlo o jediné olympijské medaile v kariéře.

„Když jsem při zpětných záběrech viděla Verču, jak dojíždí do cíle, měla jsem až husí kůži. Dostat tu medaili na krk mi až podlomilo nohy. Nebrečela jsem, ale asi si popláču za pár dní. Mám takové opožděné reakce. Ač to možná tak nevypadalo, opravdu si toho moc vážím a jsem nadšená,“ líčila Landová.

Během ceremoniálu byli oceněni i členové realizačního týmu, kteří se na úspěchu v Soči podíleli.

Vedle Hamzy šlo o trenéry Ondřeje Rybáře, Jindřicha Šikolu, Marka Lejska, Tomáše Holubce, servismany Daniela Müllera, Martina Janouška, Vojtěcha Prášila. V zázemí pracovali také fyzioterapeut Roman Karpíšek, masérka Irena Česneková, lékař Vladimír Dobeš či Pavel Levora a Jan Matouš. Tehdejší prezident Českého biatlonu Václav Fiřtík zemřel v březnu 2014 nečekaně po cévní příhodě.

K medailím obdrží všichni i finanční odměny. ČOV vyplatí členkám štafety 900 tisíc korun a realizačnímu týmu 200 tisíc korun.

nov, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme