Charvátová ve stíhačce propadla, z mužů byl nejlepší Moravec. Titul získali Jacquelin a Wiererová

Bronzová medailistka ze sprintu Lucie Charvátová se ve stíhacím závodě biatlonistek na mistrovství světa propadla vinou sedmi chyb na střelnici až na 42. místo. Nejlepší Češkou byla v neděli v italské Anterselvě Markéta Davidová, která si polepšila ze 37. místa na 25. příčku. Titul před domácím publikem získala Dorothea Wiererová, která žije právě v dějišti letošního šampionátu.

Anterselva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Charvátová

Lucie Charvátová | Zdroj: Profimedia

Nejlepší český reprezentant Ondřej Moravec si ve stíhacím závodě biatlonistů polepšil o čtyřiadvacet míst na 22. příčku. Bodoval ještě Michal Krčmář, který se posunul na 27. místo. Zvítězil Francouz Emilien Jacquelin, který ve finiši o čtyři desetiny sekundy porazil Nora Johannese Thignese Böa. Bronzovou medaili získal kontroverzní vítěz sprintu Alexandr Loginov.

Sprint na mistrovství světa v Anterselvě vyhrál Rus Loginov. Nejlepším z Čechů byl 39. Krčmář

Charvátová se z popředí závodu vytratila hned po první položce, při které udělala tři chyby a klesla do třetí desítky.

„Nejsem vůbec zklamaná. Jednou je člověk nahoře, pak zase dole, v tom je krása biatlonu. Rozhodující byla střelba, ale ani běžecky jsem na to úplně neměla. Ve sprintu jsem se úplně vydala a cítila jsem, že dnes síly na rozdávání nemám,“ řekla Charvátová Radiožurnálu.

Pak minula ještě čtyři terče a následoval další propad. Davidová měla pátý běžecký čas, ale o ještě větší posun ji připravily tři chyby při úvodní stojce.

Vedle Charvátové se propadla také Eva Kristejn Puskarčíková, která se čtyřmi chybami klesla o dvacet pozic na 44. místo.

Rozhodující trefa

‚Nejkrásnější moment mého sportovního života.‘ Charvátová cítila po bronzu radost i zadostiučinění

Wiererová, která vyjížděla ze sedmé pozice ve sprintu, rozhodla o vítězství na poslední položce. Přijela na ni společně s vítězkou sprintu Marte Oslbuovou Röiselandovou, a i když udělala jednu chybu, byla o jeden sestřelený terč úspěšnější než její norská rivalka.

Před Röiselandovou se v závěrečném kole dostala ještě obhájkyně titulu Denise Herrmannová z Německa, která v cíli ztratila na Wiererovou 9,5 sekundy.

Loňská šampionka ze závodu s hromadným startem Wiererová vyhrála stíhačku mezi elitou podruhé, poprvé to bylo loni v lednu rovněž v Anterselvě. Na MS skončila v této disciplíně druhá v roce 2016.

Velký posun zaznamenaly elitní norské biatlonistky Ingrid Landmark Tandrevoldová a Tiril Eckhoffová, které po pokaženém sprintu startovaly mezi posledními. Tandrevoldová poskočila z 57. místa na čtrnáctou příčku. Vítězka všech tří stíhaček v aktuální sezoně Eckhoffová se posunula z 59. místa na konec druhé desítky.

Jacquelin porazil ve finiši Böa

Moravec minul jeden terč při úvodní položce, ale pak už byl přesný a posouval se pořadím vzhůru. „S tím odstupem na startu se z toho o moc víc vymáčknout nedalo. Takže nejsem zklamaný,“ řekl po závodě Moravec.

Ruská mužská biatlonová štafeta přijde o zlato ze Soči, Usťugov měl pozitivní test na doping

O dvanáct příček si polepšil i nejlepší Čech ve sprintu Krčmář, který se navzdory čtyřem chybám dostal do první třicítky. Naopak se nedařilo Jakubu Štvrteckému, jenž po šesti trestných kolech klesl na 54. místo.

Čtyřiadvacetiletý Jacquelin, který byl ve sprintu šestý, díky bezchybné střelbě odjel z poslední položky společně s Böem a elitního norského běžce se udržel. V závěru se dostal před něj a poprvé vyhrál závod Světového poháru. V aktuální sezoně dojel třetí ve stíhačce v Hochfilzenu, jeho absolutními maximy byla dosud dvě druhá místa rovněž z tohoto ročníku SP.

Loginov, který má za sebou dvouletý dopingový trest, se dlouho díky přesné a rychlé střelbě držel osamoceně v čele závodu. O několikasekundový náskok ale přišel při poslední položce, kdy vůbec poprvé na šampionátu minul. Bez problémů ale uhájil bronzovou pozici před Francouzem Martinem Fourcadem, jenž rovněž musel po závěrečné položce na trestné kolo.

V pondělí je na mistrovství světa volný den. Program bude pokračovat v úterý vytrvalostním závodem žen. Muži poběží ve středu.

Mistrovství světa v biatlonu v Anterselvě (Itálie):
Ženy - stíhací závod (10 km): 1. Wiererová (It.) 29:22,0 (1 tr. okruh), 2. Hermannová (Něm.) -9,5 (3), 3. Röiselandová (Nor.) -13,8 (3), 4. Öbergová (Švéd.) -22,3 (2), 5. Hinzová (Něm.) -26,8 (1), 6. I. Fialková (SR) -35,7 (2), 7. Preussová (Něm.) -40,6 (2), 8. Hauserová (Rak.) -51,4 (1), 9. Bendikaová (Lot.) -1:03,2 (2), 10. Gasparinová (Švýc.) -1:07,4 (1), ...25. Davidová -1:53,2 (3), 42. Charvátová -3:07,4 (7), 44. Kristejn Puskarčíková (všechny ČR) -3:12,8 (4).
Průběžné pořadí SP (po 15 z 24 závodů): 1. Wiererová 605 b., 2. Eckhoffová (Nor.) 545, 3. Öbergová 522, 4. Hermannová 513, 5. Röiselandová 489, 6. Tandrevoldová (Nor.) 411, ...16. Davidová 280, 25. Charvátová 209, 34. Kristejn Puskarčíková 161, 61. Jislová (ČR) 40

Muži - stíhací závod (12,5 km):
1. Jacquelin (Fr.) 31:15,2 (0 tr. okruhů), 2. J. T. Bö (Nor.) -0,4 (2), 3. Loginov (Rus.) -23,9 (1), 4. Fourcade (Fr.) -46,3 (2), 5. Peiffer (Něm.) 53,9 (1), 6. T. Bö (Nor.) -1:12,5 (2), 7. Fillon Maillet -1:25,9 (6), 8. Desthieux (oba Fr.) -1:26,9 (1), 9. Leitner (Rak.) -1:33,0 (2), 10. Christiansen (Nor.) -1:58,4 (1), ...22. Moravec -2:40,1 (1), 27. Krčmář -3:14,2 (4), 54. Štvrtecký (všichni ČR) -5:30,8 (6).
Průběžné pořadí SP (po 15 z 24 závodů): 1. Fourcade 692 b., 2. Fillon Maillet 622, 3. J. T. Bö 576, 4. Loginov 544, 5. T. Bö 542, 6. Desthieux 536, ...22. Krčmář 210, 28. Moravec 161, 49. Štvrtecký 58, 71. Václavík 19, 75. Šlesingr 12, 77. Krupčík (všichni ČR) 7.

nyc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít