Moravec doběhl ve vytrvalostním závodě jedenáctý, mistrem světa je poprvé Nor Laegreid

Biatlonista Ondřej Moravec skončil na mistrovství světa jedenáctý ve vytrvalostním závodě. S jedinou chybou na střelnici ho dělily 1,2 sekundy od elitní desítky. Titul v Pokljuce získal Nor Sturla Holm Laegreid, pro kterého je to tři dny před 24. narozeninami první velký individuální titul.

Pokljuka (Aktualizováno: 18:54 17. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český biatlonista Ondřej Moravec

Český biatlonista Ondřej Moravec | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Moravec si po nepovedeném sprintu a stíhačce spravil chuť v disciplíně, z níž má dvě světové medaile. V posledním kole jel o deváté místo, ale nakonec se těsně do první desítky nevešel. Radost mu to nezkazilo. „Desítka by takzvaně na odchod slušela. Ale myslím si, že jsem podal hodně slušný výkon. Na trati to bylo závodění, neumíral jsem,“ pochvaloval si v rozhovoru pro Radiožurnál.

Poslední ránu jsem se snažila silou vůle dotlačit, aby spadla, přiznala Davidová po životním závodě

Vyplatilo se mu nasazení do závěrečné skupiny, kdy zapadalo slunce a trať zrychlovala. „Myslím, že jsem udělal dobře. Že to lehkou výhodu vzadu mělo,“ poznamenal.

A vzápětí ocenil výkon Milana Žemličky, který při debutu na mistrovství světa střílel čistě. Ten šestadvacátým místem zaznamenal svůj nejlepší výsledek ve Světovém poháru.

I čtyřiadvacetiletý Žemlička byl nadšený. „To je masakr. Je to pro mě obrovský úspěch. První mistrovství, první start, čtyři nuly. Jen to bylo pomalejší, fakt jsem si to tam vystál. Na těch velkých akcích to vždycky spoustu lidí neustojí nervama, takže tu byla paradoxně pro mě i větší šance,“ řekl Žemlička.

Získal skalp Michala Krčmáře, který skončil se třemi chybami sedmadvacátý. Po úvodní nule nechal vždy jeden nesestřelený terč. Krčmářovi středeční umístění stačilo na účast v nedělním závodě s hromadným startem.

Kometa této sezony Laegreid navázal na povedené vytrvalostní závody z předchozího průběhu Světového poháru, v nichž skončil první a druhý. S čistou střelbou zvítězil o 16,9 sekundy před rovněž bezchybným Němcem Arndem Peifferem.

Pro mužskou část norského týmu získal na MS v Pokljuce první individuální zlato. „Je tomu těžké uvěřit. Je to něco, o čem jsem snil celý život. I když jsem měl tak dobrou sezonu, nečekal jsem, že se stanu mistrem světa. Je to neuvěřitelný pocit,“ řekl na tiskové konferenci Laegreid, který vyhrál popáté v této sezoně. Na trůnu vystřídal Francouze Martina Fourcadea, který po minulé sezoně ukončil kariéru.

Mistrovství světa v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko) - vytrvalostní závod:

Muži (20 km): 1. Laegreid (Nor.) 49:27,6 (0 tr. minut), 2. Peiffer (Něm.) -16,9 (0), 3. Dale (Nor.) -40,9 (1), 4. Fillon Maillet (Fr.) -1:12,9 (2), 5. J. T. Bö (Nor.) -1:13,5 (2), 6. Chalili (Rus.) -1:45,3 (0), 7. Eder (Rak.) -1:59,7 (1), 8. Doll (Něm.) -2:06,9 (2), 9. Pryma (Ukr.) -2:31,2 (1), 10. Rees (Něm.) -2:31,6 (1), 11. Moravec -2:32,8 (1), ...26. Žemlička -4:12,2 (0), 27. Krčmář -4:21,5 (3), 79. Štvrtecký (všichni ČR) -8:05,1 (5).

Konečné pořadí vytrvalostních závodů (po 3 závodech): 1. Laegreid 120, 2. J. T. Bö 94, 3. Loginov (Rus.) 91, 4. Fillon Maillet 91, 5. Peiffer 84, 6. Moravec 70, ...24. Krčmář 44, 48. Žemlička 17, 57. Krupčík 6.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 26 závodů): 1. J. T. Bö 837, 2. Laegreid 779, 3. Dale 666, 4. Fillon Maillet 630, 5. T. Bö (Nor.) 625, 6. Jacquelin (Fr.) 615, ...24. Krčmář 232, 35. Moravec 147, 70. Žemlička 17, 79. Krupčík 7, 81. Štvrtecký 6.

nyc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít