Moravec při derniéře díky skvělé střelbě unikl předjetí o kolo, v cíli se emotivně rozloučil s kariérou

Biatlonista Ondřej Moravec se rozloučil s kariérou na Světovém poháru v Novém Městě 17. místem v závodě smíšených dvojic s Lucií Charvátovou. Vyhráli Švédové Linn Perssonová, Sebastian Samuelsson. „To bylo něco neskutečného. Nečkal jsem, že tady bude celá moje rodina,“ řekl dojatý Moravec v cíli Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý.

Nové Město na Moravě (Žďársko) (Aktualizováno: 15:55 14. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šestatřicetiletý mnohonásobný medailista z velkých světových akcí Moravec se musel obávat, jestli svůj poslední závod dokončí.

Charvátová totiž na prvním úseku netrefila z osmi ran žádný terč vestoje a musela na pět trestných kol. Další trestné kolo pak přidal Moravec vleže a Charvátová při stojce na svém druhém úseku.

Své poslední tři položky na vrcholné scéně Moravec odstřílel čistě a Češi se v závodě udrželi. Nakonec obsadili 17. místo ze 23 štafet, které závod dokončily. V cílové rovince rozhodl o vítězství Švédů Samuelsson, který předstihl Nora Sturlu Holma Laegreida.

„To bylo něco neskutečného. Nečekal jsem, že tady bude celá moje rodina. Já moc často nebrečím, ale tohle bylo, jak malý dítě. Ještě jednou musím strašně všem poděkovat, kdo se na tom podílel a díky je to slovo, který myslím stačí. Není potřeba říkat nic jiného,“ popsal své pocity Moravec.

Usměvavý i respektovaný

Za vždy usměvavou osobnost, která měla i respekt, označili biatlonisté a funkcionáři Ondřeje Moravce, jenž po smíšené štafetě dvojic na Světovém poháru v Novém Městě na Moravě ukončil kariéru. Pro Michala Krčmáře byl mentorem, kouč Ondřej Rybář vyzdvihl jeho pracovitost.

Moravcovo biatlonové loučení. ‚Obrovská osobnost, skvělý přátelský chlap,‘ klaní se ostatní závodníci

Číst článek

„Ondra toho dokázal ze všech nejvíc,“ připomněl šéf českého svazu Jiří Hamza tři olympijské a šest světových medailí, které Moravec nasbíral. „Je neuvěřitelná osobnost a profík. A co ho charakterizuje? Vyplazený jazyk a jízda na jedné lyži do cíle, když měl úspěch,“ vzpomínal Hamza.

Velkou roli hrál Moravec ve vývoji kariéry současné české jedničky Krčmáře. „Ondra mě naučil všechno, co teď předvádím. Každý den jsem si od něj něco bral. Byl z nás střelecky nejlepší a jsem mu za společné roky vděčný,“ uvedl Krčmář.

K Moravcovým úspěchům ve velké míře přispěl trenér Rybář, který ocenil především jeho morálku. „To je nejsilnější Ondrova stránka. Je ohromně pracovitý. Dokáže se věci oddat, dělá to na sto procent a ví, co chce dokázat. To je nejdůležitější vlastnost sportovce, kterou by měl mít každý, kdo chce uspět,“ řekl.

Za Moravcovým vzestupem stála podle Rybáře jeho schopnost zapracovat na střelbě. Především na jemné motorice na spoušti. „A nebýt už hlavou na trati. Jak to zlomil, dokázal být stabilní spoustu sezon. Nebylo to o jedné zimě. Ale neusnul na vavřínech, pracoval na sobě dál a tím se to načítalo,“ konstatoval Rybář.

Poklona od Böeů

Ve Vysočina Areně se po závodech potkal Moravec i s lídrem sezony Johannesem Thignesem Böem a chvilku spolu hovořili. „Ondra měl vždycky úsměv na tváři. Od první chvíle, kdy jsem přišel do svěťáku, byl jeden z nejpříjemnějších kluků v poli a byl i fantastický biatlonista,“ řekl Nor. Jeho bratr Tarjei přitakal.

Ondřej Moravec

  • *9. června 1984, Ústí nad Orlicí
  • Olympijské hry (0-2-1): 2014 (Soči) - 2x stříbro (stíhací závod a smíšená štafeta) a bronz (závod s hromadným startem)
  • Mistrovství světa (1-2-3): 2013 (Nové Město) - bronz (smíšená štafeta); 2015 (Kontiolahti) - zlato (smíšená štafeta), stříbro (závod s hromadným startem) a bronz (vytrvalostní závod); 2017 (Hochfilzen) - stříbro (vytrvalostní závod); 2020 (Anterselva) - bronz (smíšená štafeta)
  • Vítěz jednoho závodu Světového poháru
  • Nejvýraznější tvář tuzemského biatlonu; účastník čtyř OH a 11 MS, z nichž má na české poměry rekordních devět medailí

„Je to kamarádský kluk a svedli jsme spolu i spoustu pěkných bitev,“ poukázal Tarjei Bö třeba na společný finiš smíšené štafety v Novém Městě před dvaceti tisíci fanoušky.

Mistryně světa Markéta Davidová měla z Moravce zpočátku po příchodu do reprezentace respekt. „On je rázný a moc se neprdí se svými názory. Jak se cítí, tak se chová. Proto jsem se ho jako malá holka dost bála,“ řekla. „Nakonec jsem k němu cestu našla a jsem ráda, že jsem s ním mohla nějaké roky strávit.“

Na Moravce by jednou mohl navázat Mikuláš Karlík. I pro dvojnásobného medailistu z MS juniorů byl idolem. „Dělá tým. Srší z něj zkušenosti, které předává dál Bimbovi (Krčmářovi) a od toho my mladí zase odkoukáváme další věci,“ řekl Karlík.

Hamza připomněl, že Moravec po úspěšných juniorských letech prorazil mezi muži až skoro v 29 letech. „Přechod mu trval strašně dlouho. Potom se to jeden den zlomilo a jelo to samo,“ řekl Hamza, který doufá, že Moravec jednou českému biatlonu trenérsky pomůže. „Počkáme, až si odpočine a přijde a řekne, že se chce vrátit.“

jak, wei, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme