Teplé rukavice a čepice navíc. Biatlonisty čekají na Světovém poháru v Kanadě silné mrazy

Na zimu jsou zvyklí, ale čeho je moc, toho je příliš. Až se v pondělí probudí také biatlonisté v kanadském Canmore, má tam podle předpovědi být na teploměru minus 29 stupňů.

Canmore / Kanada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední zastávka biatlonového Světového poháru v italské Anterselvě | Foto: Jaroslav Svoboda | Zdroj: Český biatlon

„Přibalil jsem si na víc pár triček, teplý rukavice, čepice. Jsem na to zvědavý, jak se s tím mrazem vypořádáme,“ komentuje pro Radiožurnál své balení Tomáš Krupčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští biatlonisté odcestovali do další zastávky Světového poháru. V kanadském Canmore se musí připravit na teploty hluboko pod bodem mrazu

Přece jen 29 stupňů je 29 stupňů, i když Krupčík i další čeští reprezentanti zažili lecjaké mrazy a také vyzkoušeli spoustu vychytávek, jak je přežít. Třeba loni na olympijských hrách trénovali se speciální trubičkou v ústech, se kterou Veronika Zvařičová zkoušela i mluvit.

„Říká se tomu tatranka. Nevím, jaký je přesný název. Reguluje to teplotu vzduchu, který dýcháš. Takže si to člověk dá do pusy, ono se to ohřívá pomocí takových destiček a člověk dýchá teplejší vzduch,“ popisoval tehdy Zvařičová.

Michal Krčmář zase před lety v Oberhofu jel ve vypůjčených růžových silonkách Evy Puskarčíkové. 

Biatlonisté po časném budíčku odletěli do Kanady, čeká je slabší konkurence

Číst článek

„Tak v těch bych zmrznul. Ty jsou tak do minus sedmi, osmi stupňů. Už jsem si koupil černý svoje, už mi je Evička nepůjčuje,“ směje se při vzpomínce Krčmář.

Místo silonek bude asi tentokrát potřeba silnější termoprádlo a také tejpy na zalepení tváří nebo prstů, i když v průběhu týdne by se mělo v kanadském Canmore oteplovat.

Snad tedy nehrozí odkládání závodů, jak předepisují pravidla Mezinárodní biatlonové unie, pokud je teplota nižší než minus dvacet stupňů. Ale i kdyby byla, stejně by se startovalo, myslí si Tomáš Krupčík.

„Už jsem se s tím setkal. Ono se to vždycky nějak udělá, aby ten závod pustili, takže tam třeba dýchnout na teploměr,“ říká v nadsázce Krupčík.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme