Ideální start sezony. Davidová si v Östersundu dojela pro vítězství v individuálním závodě

Markéta Davidová má za sebou skvostný vstup do nové sezony biatlonového Světového poháru. Čtyřiadvacetiletá závodnice vyhrála ve švédském Östersundu individuální závod, když na střelnici ani jednou nechybovala. V mužském závodě skončil nejlepší Čech Michal Krčmář na 21. místě.

Östersund (Švédsko) (Aktualizováno: 17:10 27. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Markéta Davidová

Markéta Davidová | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík | Zdroj: Český biatlon

Markéta Davidová vyjela do závodu s číslem 37 za většinou hlavních favoritek a na první položce mistryně světa z posledního šampionátu v Pokljuce naznačila, že se s ní letos musí počítat. Největší česká naděje zastřílela čistě a stejně si počítala i na zbylých třech položkách.

Z benjamínka jedním z nejstarších. ‚Učím se žít s novou rolí,‘ říká Krčmář před startem sezony

K tomu navíc přidala tradičně rychlý běh a v cíli mohla pomalu slavit dokonalý vstup do sezony. Bylo to pro ni celkově druhé vítězství v závodě Světového poháru v kariéře. Do nedělního sprintu vystartuje se žlutým dresem vedoucí žena celkového pořadí Světového poháru.

Druhý nejlepší z českých závodnic byla 33. Lucie Charvátová. Jessica Jíslová dojela na 58. místě, Tereza Vinklářová byla o pět míst za ní. Eva Puskarčíková skončila na 69. příčce.

Stříbrnár Rakušanka Hauserová minula terč až na poslední střelbě a na Davidovou ztratila minutu a sedmnáct sekund. Bronzová Němka Denise Hermannová chybovala také jednou.

Nedařilo se domácím Švédkám. Čtvrtá žena celkového pořadí minulé sezony Světového poháru a olympijská vítězka Hanna Öbergová vyhořela na střelnici a se sedmi chybami se propadla až do šesté desítky. Nejlepší z domácích závodnic byla Magnussonová.

Dobrý závod za sebou nemají ani tradiční favoritky z Norska. Běžecky sice Norky podaly dobré výkony, na střelnici to ale bylo podobně jako u Švédek horší. Vládkyně loňské sezony Tiril Eckhoffová chybovala pětkrát a skončila ve třetí desítce.

Lídr českého mužského týmu Krčmář měl závod solidně rozjetý. Na závěrečnou položku přijel s jednou trestnou minutou, poté co netrefil poslední ránu vestoje. Pak si ale dalšími dvěma chybami pohoršil na začátek třetí desítky s více než tříminutovou ztrátou na vítězného Nora Sturlu Holma Laegreida.

Ostatní čeští reprezentanti nebodovali. Jakub Štvrtecký skončil padesátý, Vítězslav Hornig obsadil 78. příčku a Adam Václavík s Mikulášem Karlíkem byli na konci stovky.

Laegreid podobně jako Davidová potvrdil roli úřadujícího mistra světa v této disciplíně. Čtyřiadvacetiletý Nor opět ani jednou neminul a vyhrál takřka o minutu.

Druhý Tarjei Bö a třetí Simon Desthieux shodně zapsali dvě trestné minuty. Stejnou bilanci měl vítěz posledních tří ročníků SP Johannes Thingnes Bö, který tentokrát nepatřil mezi nejrychlejší běžce a zařadil se na pátou příčku.

SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko) - vytrvalostní závody

Muži (20 km): 1. Laegreid 51:04,0 (0 trest. minut), 2. T. Bö (oba Nor.) -59,2 (2), 3. Desthieux (Fr.) -1:00,6 (2), 4. S. Gow (Kan.) -1:26,8 (0), 5. J. T. Bö -1:28,5 (2), 6. Bakken (oba Nor.) -1:29,4 (0), 7. Latypov (Rus.) -1:36,5 (1), 8. Fillon Maillet (Fr.) -2:07,1 (3), 9. Kobonoki (Jap.) -2:24,9 (0), 10. C. Gow (Kan.) -2:26,1 (1), ...21. Krčmář -3:13,0 (3), 50. Štvrtecký -5:07,3 (4), 78. Hornig -7:24,3 (2), 97. Václavík -9:27,4 (7), 100. Karlík (všichni ČR) -9:47,1 (9).

Ženy (15 km): 1. Davidová (ČR) 42:43,5 (0 trest. minut), 2. Hauserová (Rak.) -1:17,7 (1), 3. Herrmannová (Něm.) -1:23,0 (1), 4. Alimbekavová (Běl.) -1:46,0 (2), 5. Nigmatullinová (Rus.) -2:04,0 (1), 6. Lunderová (Kan.) -2:05,2 (1), 7. Kalkenbergová (Nor.) -2:25,0 (1), 8. Rezcovová (Rus.) -2:27,7 (1), 9. Weidelová (Něm.) -2:28,6 (0), 10. Röiselandová (Nor.) -2:38,1 (3), ...33. Charvátová -4:20,8 (4), 58. Jislová -5:37,7 (4), 63. Vinklárková -5:43,6 (3), 69. Puskarčíková (všechny ČR) -5:58,1 (4).

tat, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít