Zemřel Zdeněk Kašper. Do Česka přivedl biatlon a prosadil do něj malorážky

Ve věku nedožitých 88 let v pondělí zemřel Zdeněk Kašper. Někdejší biatlonový funkcionář se zasloužil o rozšíření biatlonu v Československu, prosadil zavedení malorážek a byl také u vzniku ženského biatlonu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kašper (vpravo) získal před 12 lety cenu za celoživotní práci pro biatlon | Zdroj: biatlon.cz

O úmrtí Zdeňka Kašpera informoval web českého biatlonu. Za práci pro biatlon dostal v roce 2006 v Oberhofu ocenění Biathlon Award za celoživotní přínos. Český funkcionář dlouhá léta prosazoval do biatlonu zavedení malorážných zbraní a byl i u organizace prvních závodů na československém území.

Biatlonové MS v roce 2023 v Novém Městě nebude, vyhrál Oberhof

Číst článek

První závod organizoval 1. února 1970 v Jeseníkách. Měřil dvacet kilometrů a Kašper musel pro 27 závodníků postavit čtyři různé střelnice.

„Jenže terén v Jeseníkách není rovinatý, takže výškový rozdíl mezi závodníkem a terčem činil třeba i několik desítek metrů,“ nastínil v knize Biatlon – Cesta na vrchol, jak začínal biatlon v Československu.

V 60. a 70. letech Kašper zaváděl do biatlonu malorážky místo velkorážných zbraní, které byly pro sport velmi nepraktické. Zatímco v Československu se s malorážkami závodilo od roku 1967, mezinárodně nebezpečné velkorážné zbraně skončily až o devět let později.

„Byl jsem mezi členy tehdejší Mezinárodní unie moderního pětiboje a biatlonu UIPMB velmi neoblíbený. Vždy, když jsem na kongresech mířil k řečnickému pultíku, všichni věděli, o čem budu mluvit,“ vzpomínal po letech.

Český funkcionář měl podíl i na rozšíření kategorií, organizoval závody juniorů a později i žen, které do té doby v kombinaci běhu na lyžích a střelby nezávodily. „Málem mě holky ulíbaly, že jsem na ně myslel,“ smál se tomu ještě o třicet let později vzpomínce na první MS žen v roce 1984.

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme