‚Nechci být obětí ponižujícího jednání trenéra Nováka.‘ Rychlobruslařka Erbanová ukončila kariéru

Rychlobruslařka Karolína Erbanová se v 25 letech nečekaně rozhodla ukončit kariéru. Bronzová medailistka z olympiády v Pchjongčchangu to oznámila na svém facebookovém profilu.

Praha (Aktualizováno: 18:00 27. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Erbanová ukončila kariéru | Zdroj: ČTK

„Jsem připravená závodit a šířit slávu své země jediným způsobem, který umím. Nejsem však už nadále připravená být obětí manipulativního, ponižujícího a útočného chování reprezentačního trenéra Petra Nováka, jehož lidské ani pracovní metody naprosto nesouzní s mými a nemohou mě vést k dobrým výkonům," uvedla Erbanová v prohlášení.

Čtyři roky plakala víc, než se smála. Cesta Karolíny Erbanové za olympijskou medailí se vyplatila

Číst článek

Rodačka z Vrchlabí se rychlobruslení věnovala od roku 2006, kdy začala trénovat pod Novákovým vedením. V roce 2014 však kouče opustila a přesídlila do Nizozemska, kde se připravovala v týmech Continu a Afterpay. Před dvěma týdny oznámila, že bude trénovat s polskou reprezentací, poté se ale rozhodla se sportem skončit.

„Český reprezentační trenér Petr Novák zpochybnil v médiích úroveň polského týmu a kvality jeho trenéra. Také vyjádřil názor, že jsem pomalá. Dále dodal, že jsem o svém nástupu do tohoto týmu nedostatečně informovala. Tuto lživou podpásovku jsem inkasovala ve vrcholné fázi předsezónní přípravy,“ napsala.

Podle rychlobruslařky jsou vztahy mezi ní a koučem reprezentace napjaté už od doby, co se rozhodla vydat za specializovanou sprinterskou přípravou do Nizozemska. 

„Můj odchod z českého týmu vyvolal nicméně silnou negativní reakci reprezentačního trenéra i Českého svazu rychlobruslení. Bohužel se přenesla, přes mé úspěchy nebo právě kvůli nim, do osobní roviny. Byla jsem terčem série osobních útoků, líčená přátelům, sportovním partnerům i médiím jako zrádkyně, nevděčnice a někdo, komu není ‚česká cesta‘ dost dobrá,“ napsala Erbanová. 

‚Bylo svým způsobem fajn nic nedělat.‘ Sáblíková si kvůli zranění dopřála nezvyklé volno

Číst článek

Novákovo počínání podrobil kritice i její poslední kouč Tuomas Nieminen, který vede polskou reprezentaci. „Národní svaz byl nedobrovolně využit ke zničení jedné sportovní kariéry. Doufám, že jednoho dne ten gentleman pochopí, co udělal, a bodne ho u srdce,“ napsal Nieminen na instagramovém účtu Erbanové. „Díky Karolíno, že jsi s námi byla. I když to bylo jen krátce, zapamatujeme si to napořád. Ať se ti daří, pro mě budeš navždy šampionka,“ uvedl finský trenér.

Vedení Českého olympijského výboru (ČOV) doufá, že rozhodnutí Erbanové není definitivní. „Je nám velmi líto, že se bronzová olympijská medailistka z Pchjongčchangu rozhodla ukončit kariéru v pouhých 25 letech. Její rozhodnutí musíme respektovat, nicméně doufáme, že není definitivní a že Karolínu uvidíme závodit i na dalších zimních olympijských hrách v roce 2022 v Pekingu,“ uvedli představitelé ČOV v prohlášení.

Český svaz rychlobruslení v tiskové zprávě uvedl, že se jeho zástupci budou snažit s Erbanovou sejít a vyjasnit si vzájemně svá stanoviska. „Respektujeme přitom její přání a nebudeme jednání dále medializovat,“ stojí v prohlášení svazu, který vede Josef Nechutný.

Trenér Petr Novák (kandidát do Senátu v Chrudimi za hnutí ANO) na dotaz Radiožurnálu řekl, že se k ukončení kariéry bronzové medailistky z Pchjongčchangu zatím nechce vyjadřovat.

Karolína Erbanová

Datum a místo narození: 27. října 1992, Vrchlabí
Největší úspěchy:
- OH (0-0-1): 2018 (Pchjongčchang) - bronz (500 m)
- MS (0-0-2): 2015 (Heerenveen) - bronz (1000 m); 2015 (Astana) - bronz (sprint)
- ME (1-0-1): 2017 (Heerenveen) - zlato (sprint); 2018 (Kolomna) - bronz (500 m)
- další úspěchy: vítězka dvou závodů SP, šestinásobná juniorská mistryně světa
Ocenění: dvojnásobná vítězka ankety Sportovec roku ČR v juniorské kategorii (2011-12)
Ostatní: specialistka na krátké tratě; v dětství závodně lyžovala a hrála tenis a hokej, s rychlobruslením začala ve 14 letech pod vedením trenéra Petra Nováka; z juniorských světových šampionátů má šest zlatých, dvě stříbrné a tři bronzové medaile; mezi dospělými debutovala v sezoně 2008/09, do elitní desítky MS se poprvé probojovala díky osmému místu na pětistovce v Heerenveenu 2012; v prosinci téhož roku se v Charbinu dočkala premiérového individuálního triumfu v závodě SP, na trati 1000 metrů obsadila v konečném pořadí seriálu třetí místo; v roce 2014 přešla od trenéra Nováka do nizozemského týmu Continu, protože se chtěla více zaměřit na sprinterské tratě; na loňských světových šampionátech byla čtvrtá na pětistovce i ve víceboji, v uplynulé sezoně se jí více dařilo na nejkratší trati; při prvním startu na letošních olympijských hrách v Pchjongčchangu si vylepšila sedmým místem na kilometru olympijské maximum a poté v závodě na 500 metrů získala bronzovou medaili; v sezoně 2017/18 skončila na pětistovce celkově druhá v SP; před dvěma týdny oznámila, že bude trénovat s polskou reprezentací, poté se ale rozhodla se sportem skončit; jejími sportovními vzory jsou Jaromír Jágr a Christine Nesbittová.

vman, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme