Ledecká dál vládne anketě Král bílé stopy, šestým triumfem se přiblížila rekordu Neumannové

Lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká pošesté vyhrála anketu Král bílé stopy. Trojnásobná olympijská vítězka vystřídala na trůnu snowboardcrossařku Evu Adamczykovou a přiblížila se rekordmance Kateřině Neumannové, která ocenění Svazu lyžařů ČR pro nejlepší lyžaře a snowboardisty získala sedmkrát. Slavnostní vyhlášení ankety se uskutečnilo v pátek v Praze.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ester Ledecká

Ester Ledecká | Foto: Iva Roháčková

Ledecká se v uplynulé sezoně vracela po prakticky vynechaném ročníku 2022/2023, v němž po zlomenině klíční kosti stihla jen dva snowboardové závody v závěru.

Ledecká si pochvaluje lyže a těší se na příští sezonu. ‚Chtěla bych dát nějaký obřák na svěťáku,‘ říká

Číst článek

Na lyžích se postupně zlepšovala, i když ji limitovalo vleklé onemocnění, podle pozdějšího zjištění lékařů zřejmě prodělala černý kašel. V závěru sezony se dostala do formy.

Začátkem března dojela v norském Kviftjellu třetí v superobřím slalomu a na finále Světového poháru v Saalbachu super-G o necelé tři týdny později vyhrála. Na snowboardu závodila v paralelních disciplínách v uplynulé sezoně třikrát a pokaždé vyhrála.

Pátečním triumfem Ledecká navázala na výhry z let 2016 až 2018, 2020 a 2022. „Minulá sezona byla úžasná a zase jsem se posunula v mnoha ohledech vpřed. Především ve snowboardu byla tak výjimečná, že jsem si na nějaké ocenění myslela. Mám radost a všem, kdo pro mě hlasovali, bych ráda alespoň na dálku poděkovala. Vážím si toho,“ vzkázala v tiskové zprávě Ledecká. Pátečního předávání se nezúčastnila, protože je v zahraničí.

Další příčky

Druhou příčku v celkovém pořadí obsadila Adamczyková. Olympijská vítězka ze Soči 2014 do uplynulé zimní sezony naskočila až po Novém roce, protože před tím bojovala v televizní soutěži o titul královny tanečního parketu.

Hned svůj první letošní závod Světového poháru ve Svatém Mořici vyhrála, ale další vítězství už nepřidala. Ještě třikrát byla na stupních vítězů, když dojela druhá v Gudauri, Sierra Nevadě a Cortině d'Ampezzo.

Třetí místo v anketě patří Michalu Novákovi, jenž po deseti letech vrátil české běžecké lyžování na stupně vítězů ve Světovém poháru. V listopadu skončil ve finské Ruce druhý v závodě na 20 kilometrů s hromadným startem. Pak ale jeho sezonu opakovaně komplikovaly zdravotní problémy.

Trenérem roku byl vyhlášen kouč snowboardcrossové reprezentace Marek Jelínek. Juniorkou roku se stala snowboardistka Laura Záveská, světová šampionka ve slopestylu. Do Síně slávy byl uveden travní lyžař Jan Němec, patnáctinásobný mistr světa.

Anketa Král bílé stopy 2024 o nejlepšího lyžaře a snowboardistu Svazu lyžařů České republiky:

Celkové pořadí: 1. Ester Ledecká (alpské lyžování, snowboarding) 37, 2. Eva Adamczyková (snowboardcross) 12, 3. Michal Novák (běh na lyžích) 3.

Trenér roku: Marek Jelínek (snowboardcross).

Junior roku: Laura Záveská (freestyle snowboarding)

Síň slávy: Jan Němec (travní lyžování).

Alpské disciplíny: Ester Ledecká.

Běh na lyžích: Michal Novák.

Freestyle lyžování: Diana Cholenská.

Severská kombinace: Jiří Konvalinka.

Skok na lyžích: Roman Koudelka.

Snowboarding: Eva Adamczyková.

Travní lyžování: Martin Barták.

Para lyžař: Miloš Dušek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme