Útok na soupeřku. Před 25 lety otřásl krasobruslením v USA skandál za hranicemi sportu

Byl to skandál, který ve výsledku výrazně zpopularizoval krasobruslení ve Spojených státech. Rivalita mezi krasobruslařkami Nancy Kerriganovou a Tonyou Hardingovou zašla daleko za hranice sportu. Událost připomíná Radiožurnál.

Lillehammer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nancy Kerriganová a Tonya Hardingová na jednom ledě na olympijských hrách v Lillehammeru | Zdroj: Reuters

Dva měsíce před olympijskými hrami v Lillehammeru přepadl Nancy Kerriganovou při návratu z ledu maskovaný muž. Obuškem ji několikrát udeřil do nohy a jeho cílem bylo zranit mladou krasobruslařku tak, aby nemohla soutěžit.

Stěhování, svatba a ryby místo červeného masa. Krasobruslař Březina se po změnách vrací mezi elitu

Číst článek

O několik dní později vyšetřování ukázalo, že útok objednal exmanžel Tonyy Hardingové. Ta posléze mnohokrát opakovala, že za útok nemůže: „O útoku na Nancy Kerriganovou jsem předem nevěděla. Nicméně nesu zodpovědnost za to, že, když jsem se o tom dozvěděla, nikomu jsem to nenahlásila,“ přiznala Tonya Hardingová.

Paradoxem je, že Hardingová měla schopnosti na to Kerriganovou porazit na ledě. O pár let dříve jako první v historii skočila trojitého axela v krátkém programu.

Kerriganová se po útoku nakonec dokázala uzdravit a v Lillehammeru nakonec soutěžily obě. Hardingová, která byla v očích veřejnosti za útok zodpovědná, skončila osmá. Kerriganová získala stříbrnou medaili.

Volné jízdy v Lillehammeru sledovalo jen v Americe 100 milionů diváků. Z Kerriganové se stala celebrita, ale zároveň se stále vyrovnávala s přepadením a dokonce měla problémy s anorexií.

„Po tom útoku jsem v podstatě pořád cítila v zádech kamery a novináře. Ze začátku jsem tomu nevěnovala pozornost, ale úplně jsem přestala jíst. Vůbec jsem neměla kontrolu nad tím, co se kolem mě dělo. Bylo to bláznivé,“ řekla Kerriganová v rozhovoru pro televizi ABC. 

Po olympijských hrách v Lillehammeru se soutěžním krasobruslením skončila. Hardingové nakonec soud prokázal v případě přepadení vinu a byla doživotně diskvalifikována.

Obě rivalky se v dalších letech, kromě krátkého setkání v roce 1998, nevídaly. Kerriganové se prý Hardingová navíc nikdy přímo neomluvila.

David Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme