Švýcarsko 0:2 Česko

Útok na soupeřku. Před 25 lety otřásl krasobruslením v USA skandál za hranicemi sportu

Byl to skandál, který ve výsledku výrazně zpopularizoval krasobruslení ve Spojených státech. Rivalita mezi krasobruslařkami Nancy Kerriganovou a Tonyou Hardingovou zašla daleko za hranice sportu. Událost připomíná Radiožurnál.

Lillehammer Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nancy Kerriganová a Tonya Hardingová na jednom ledě na olympijských hrách v Lillehammeru

Nancy Kerriganová a Tonya Hardingová na jednom ledě na olympijských hrách v Lillehammeru | Zdroj: Reuters

Dva měsíce před olympijskými hrami v Lillehammeru přepadl Nancy Kerriganovou při návratu z ledu maskovaný muž. Obuškem ji několikrát udeřil do nohy a jeho cílem bylo zranit mladou krasobruslařku tak, aby nemohla soutěžit.

Stěhování, svatba a ryby místo červeného masa. Krasobruslař Březina se po změnách vrací mezi elitu

Číst článek

O několik dní později vyšetřování ukázalo, že útok objednal exmanžel Tonyy Hardingové. Ta posléze mnohokrát opakovala, že za útok nemůže: „O útoku na Nancy Kerriganovou jsem předem nevěděla. Nicméně nesu zodpovědnost za to, že, když jsem se o tom dozvěděla, nikomu jsem to nenahlásila,“ přiznala Tonya Hardingová.

Paradoxem je, že Hardingová měla schopnosti na to Kerriganovou porazit na ledě. O pár let dříve jako první v historii skočila trojitého axela v krátkém programu.

Kerriganová se po útoku nakonec dokázala uzdravit a v Lillehammeru nakonec soutěžily obě. Hardingová, která byla v očích veřejnosti za útok zodpovědná, skončila osmá. Kerriganová získala stříbrnou medaili.

Volné jízdy v Lillehammeru sledovalo jen v Americe 100 milionů diváků. Z Kerriganové se stala celebrita, ale zároveň se stále vyrovnávala s přepadením a dokonce měla problémy s anorexií.

„Po tom útoku jsem v podstatě pořád cítila v zádech kamery a novináře. Ze začátku jsem tomu nevěnovala pozornost, ale úplně jsem přestala jíst. Vůbec jsem neměla kontrolu nad tím, co se kolem mě dělo. Bylo to bláznivé,“ řekla Kerriganová v rozhovoru pro televizi ABC. 

Po olympijských hrách v Lillehammeru se soutěžním krasobruslením skončila. Hardingové nakonec soud prokázal v případě přepadení vinu a byla doživotně diskvalifikována.

Obě rivalky se v dalších letech, kromě krátkého setkání v roce 1998, nevídaly. Kerriganové se prý Hardingová navíc nikdy přímo neomluvila.

David Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme