První sezona bez Björgenové. Běžkyním na lyžích bude na startu chybět největší soupeřka

Skoro na každých závodech patřila mezi největší favoritky, jenže roky přibývají a ani jí se nevyhnulo rozhodnutí o konci kariéry. Nejúspěšnější zimní olympionička v historii, norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová, bude po letech chybět na úvodním Světovém poháru ve finské Ruce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marit Björgenová | Zdroj: Reuters

Je to rok co rok stejné, brzy se stmívá, je patrná mírná nervozita a servismani řeší, jak namazat lyže na slavný a snad vůbec nejprudší kopec v Ruce. Ten vede směrem vzhůru na stadion, ale něco je teď přeci jen trochu jinak. Už se na něm nepředstaví legenda, která i tady často projížděla cílem s rukama nad hlavou.

Startuje Světový pohár v běhu na lyžích. Český tým je v omlazené sestavě bez Jakše, Razýma i Kožíška

Číst článek

„Jednou bych chtěla mít velkou rodinu. Ano, je to teď velká změna, závodění mi bude moc chybět, ale nastal ten správný čas, a moc se těším na to, co bude po kariéře,“ popisovala hvězda tohoto sportu Marit Björgenová.

Norská závodnice už má jiné starosti. I když jejím konkurentkám se teď možná ulevilo, vždyť rekordmanka v počtu vítězství ve Světovém poháru, svoji postavou a silovým pojetím jízdy jako by často patřila do úplně jiné kategorie, ale nejlepší české závodnici Petře Novákové bude norská hvězda chybět.

„Bude chybět, protože ona se stala ikonou a legendou, kterou opravdu nikdo nikdy nepřekoná,“ připomíná pro Radiožurnál Nováková, že Bjoergenová opustila před několika měsíci svět běžeckého lyžování na vrcholu, s další zlatou olympijskou medailí na krku.

Hledat teď její dominantní nástupkyni je docela složité, ale prý by se jí mohla stát další Norka, Therese Johaugová, která je ovšem mezi konkurentkami o poznání méně populární než Björgenová. Jsou to totiž dva roky od chvíle, kdy se s pláčem snažila odůvodnit dopingový nález.

„Myslím si, že ona bude horkou kandidátkou na celkové vítězství,“ dodává česká běžkyně na lyžích.

I ona se po 10 hodině postaví na start kvalifikace sprintu. Právě tím začne ve finské Ruce nový ročník Světového poháru.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme