PŘEHLEDNĚ: Jak se měnily časy Martiny Sáblíkové na jejích nejoblíbenějších tratích?

Už je to přes dvě dekády, co mezinárodní rychlobruslařské statistiky evidují Martinu Sáblíkovou. Z čerstvě náctileté slečny, která trénovala doma v předsíni, se stala hvězda svého sportu. A na mistrovství světa v Calgary ukázala, že může svůj sport dál posouvat. A nejen v Česku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha, Calgary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková a trenér Petr Novák

Martina Sáblíková a trenér Petr Novák | Foto: Milan Kammermayer | Zdroj: Profimedia

„Tušil jsem, že to může přijít. Příprava od začátku června byla perfektní, všechno šlo podle plánu, mohla trénovat naplno a mohla dělat věci, která dřív zraněná záda nepovolila. Dřív jsme museli improvizovat, letos vůbec a všechno směřovalo k MS,“ řekl Radiožurnálu kouč Martiny Sáblíkové Petr Novák.

Martino, jsi bůh, gratuloval Novák. Zvolí Sáblíková za rekordy dva zlaté prsteny, či jeden s diamantem?

Číst článek

Jeho svěřenkyně na oblíbené dráze v Calgary vylepšila během dvou dnů hned dva světové rekordy – na 3 i 5 kilometrů. To vše v nabitém programu MS ve víceboji, na závěrečné „pětce“ unavená po předchozím závodě na 1500 metrů.

Zatímco na pětikilometrové trati překonala sama sebe z února 2011 v Salt Lake City, na kratší distanci překonala třináct let starý výkon Cindy Klassenové z Kanady o tři setiny sekundy.

Vše začalo v roce 1998, kdy se tehdy čerstvě náctiletá dívenka začala místo basketbalu věnovat rychlobruslení. Mezinárodní rychlobruslařská databáze eviduje první osobní rekordy rodačky z Nového Města na Moravě už z konce roku 1998. Tehdy v období „mezi svátky“ začala tvořit národní juniorské rekordy. Na venkovní dráze, která neměřila standardních 400 metrů, ale 333.

Následovalo enormní zlepšení. První závody mezi dospělými absolvovala už v patnácti letech, v roce 2005 začala překonávat juniorské světové rekordy a o rok později se zúčastnila prvních olympijských her, tehdy vznikly slavné záběry, jak doma v předsíni trénuje na speciálně upraveném prkně. Po sedmém a čtvrtém místě se začaly objevovat první návrhy a sliby ohledně stavby rychlobruslařské haly v Česku.

Seniorské zlaté medaile na sebe nenechaly dlouho čekat. Za posledních 12 let jich Martina Sáblíková získala celkem 20, ty první v americkém Utahu v březnu 2007. Od té doby je zlato minimálně z pětikilometrové trati medailovou jistotou vlastně v každém roce, kdy se MS koná.

Ze zářící juniorky je v průběhu let stálice světového rychlobruslení. Hvězda, která se sama postupně připravuje na roli trenérky a vychovává mladší kolegyně. Zatímco nejen nizozemská reprezentace má každý rok nové a nové hvězdy, Martina Sáblíková dál vyhrává. I přes problémy se zády, koleny, kyčlemi… Na vícebojařském MS v Hammaru 2017 ji dokonce museli nést k dráze. Přesto z toho byla medaile.

Jenže teď je zdravá. Problémy se zády jsou pryč, příprava proběhla bez větších problémů a Martina Sáblíková v Calgary odpověděla na otázku, zda se i ve 31 letech může zlepšovat. A nejen sebe, ale celý svůj sport.

„Martina teď ukázala, že životní formu má. Ale neříkám, že řekla poslední slovo. Myslím, že ještě ne,“ předpovídá Petr Novák.

Platné světové rekordy Martiny Sáblíkové:

Seniorské světové rekordy:

3000 metrů – 3:53,31, Calgary 2019
5000 metrů – 6:43,01, Calgary 2019
10 000 metrů – 13:48,33 Calgary 2007

Juniorské světové rekordy:

5000 metrů – 6:50,45, Calgary 2006
10 000 metrů – 14:08, Calgary 2006

vman, zlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme