Narodila se v Brně, ale reprezentuje Nizozemsko. Cílem mladé lyžařky zůstávají olympijské hry

Výsledky zatím neoslňuje, ale její příběh zajímavý je. Už jen ten paradox: se jménem Adriana Jelínková nereprezentuje v alpském lyžování Česko ani Slovensko, ale Nizozemsko. Aby národností nebylo málo, žije v Rakousku.

Sölden Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemská reprezentantka Adriana Jelínková. | Foto: Facebook Adriany Jelínkové

Česky umí skvěle a ani Ř pro ni není problém. „Pět let jsem studovala v Česku, takže psaní i mluvení je dobré,“ vysvětluje Radiožurnálu 22letá Adriana Jelínková. Vyrůstala převážně v Nizozemsku, kam se její maminka už za komunismu přestěhovala. V kolonce „místo narození“ má ovšem uvedené Brno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ač je Adriana Jelínková rodačka z Brna, v alpském lyžování (zatím) reprezentuje Nizozemsko

„Babičky mám v Česku, ale nebylo v plánu, že bych se narodila v Brně,“ usmívá se. Kromě prarodičů, se kterými tradičně tráví Vánoce, váže lyžařku k Česku ještě láska ke koláčům a tatarce nebo kamarádství s českými soupeřkami Martinou Dubovskou a Kateřinou Pauláthovou a třeba jednou i reprezentační kombinéza rodné země.

„Už jsem o tom přemýšlela, ale trénuje mě Holanďan, takže zatím zůstávám,“ říká. Jako Češka by asi měla blíž ke splnění svého velkého snu, tedy účasti na olympijských hrách. „V kvalifikaci musím proniknout dvakrát do první šestnáctky nebo jednou do osmičky ve Světovém poháru, takže mám co dohánět.“

Kvůli proražení mezi elitu se přestěhovala před 11 lety do Rakouska a vzdala se i studií práv. Na velký výsledek ale stále čeká. Ve svých dosavadních 23 startech Světového poháru ještě ani jednou neproklouzla do bodované třicítky. „Potenciál tam je, takže budu makat,“ uvádí odhodlaně brněnská rodačka a nizozemská reprezentantka Adriana Jelínková.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme