Výběr ze 300 závodníků i neomezený rozpočet. Čína chce mít na domácí olympiádě snowboardové naděje

Do zimní olympiády v Pekingu sice zbývají víc než dva roky, ale už teď dělá Čína všechno pro to, aby na hrách uspěla. A to i ve sportech, které nemají v zemi žádnou tradici. S téměř neomezenými možnostmi se tak snaží prosadit třeba ve snowboardingu.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Pchjongčchangu brala Eva Samková bronz. Přibudou jí v Pekingu za dva roky konkurentky z domácí reprezentace? | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková

„Vybrali před rokem a půl tři sta lidí. Někteří z nich byli snowboardisti, několik lidí jezdilo na vodních lyžích, dělali vodní slalom nebo veslovali. Z nich postupně vybírali tři družstva po třiceti, jezdí po celém světě, mají neomezený budget a hrozně se zlepšují,“ přibližuje Radiožurnálu trenér české snowboardcrossové reprezentace Marek Jelínek čínský plán, jak uspět na domácí olympiádě v roce 2022.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr ze 300 závodníků i neomezený rozpočet. Čína chce mít na domácí olympiádě snowboardové naděje

Na té předešlé zimní v Pchjongčchangu vybojovala Čína jedinou zlatou medaili a opakování této bilance by bylo pro nejlidnatější zemi světa doma velkým neúspěchem.

„Vždycky jsem si myslel, že za tři čtyři roky se člověk nemůže dostat do světové špičky, ale dost mě překvapili, protože když jsme teď byli v Japonsku, tak tam někteří kluci jezdili docela pěkně. Vzhledem k tomu, že mají ještě dva roky a mají dalších pět set dní na sněhu, tak můžou v Číně možná i překvapit,“ říká Jelínek.

Překvapit můžou hlavně díky absolutně nesrovnatelným podmínkám s ostatními reprezentacemi. Nejde jen o peníze a o to, že si téměř denně můžou Číňané dovolit někoho z týmu vyřadit, ale i na samotných hrách budou mít domácí maximální podporu od bydlení až po tréninkové podmínky.

Po více než dvou letech bez medaile. Samková dojela v závodu Světového poháru v Cervinii sedmá

Číst článek

Podle medailistky z posledních dvou olympiád Evy Samkové ale můžou mít naopak nevýhodu v tom, že zatím nejsou zvyklí na kontaktní závody.

„Jediné, co jim může chybět, jsou zkušenosti s jízdou ve čtyřech. Ale jsou šikovní, jezdí vlastně dobře. Viděli jsme videa, jak jezdili před rokem, a je to neskutečné, teď jezdí srovnatelně jako naši junioři,“ říká Samková.

„Před měsícem bych říkal něco jiného, ale myslím si, že v Číně budou bojovat o medaile,“ myslí si Marek Jelínek, přestože se v aktuální sezoně zatím nikdo z čínských reprezentantů nedostal z kvalifikace do samotného závodu.

Jakub Marek, tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme