Moravec skončil na úvod Světového poháru pátý. Davidová nezvládla poslední střelbu a doběhla 21.

Biatlonista Ondřej Moravec vstoupil do své poslední sezony Světového poháru díky perfektní střelbě pátým místem. Ve vytrvalostním závodu ho ve finském Kontiolahti dělily od třetí pozice jen 3,3 vteřiny. Závod se vydařil rovněž Michalu Krčmářovi, který udělal jednu chybu a skončil jedenáctý. Markéta Davidová přišla o umístění v desítce po dvou chybách při poslední zastávce na střelnici, celkem minula třikrát a obsadila 21. místo.

Kontiolahti Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český biatlonista Ondřej Moravec

Ondřej Moravec | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Poprvé zvítězil Nor Sturla Holm Lägreid, jenž odsunul na druhé místo slavného krajana a obhájce křišťálového glóbu Johannese Böa. Na patnáctikilometrové trati žen vyhrála Italka Dorothea Wiererová o osm desetin sekundy před Němkou Denise Herrmannovou.

‚Nezbývá nám, než s tím počítat.‘ Biatlonistka Davidová návrat fanoušků na tribuny neočekává

Šestatřicetiletý Moravec odstřílel všechny čtyři položky rychle a přesně a dlouho se držel na stupních vítězů. Páté místo představuje nejlepší Moravcův výsledek v seriálu SP od ledna 2018, kdy dojel druhý ve vytrvalostním závodu v německém Ruhpoldingu.

„Super závod, jsem maximálně spokojený. V mém věku na sebe už tolik netlačím. Je to první závod sezony, moc bych si toho nevytkl, možná to poslední kolo, ale to je tak vše,“ řekl v rozhovou pro Radiožurnál Moravec.

Ani nadějné umístění ale Moravce nepřesvědčilo, že bude letošní sezona opravdu jeho poslední. „To by člověk mohl závodit do padesáti. Podívejte se na Ole Einar Bjørndalena, který bral olympijské zlato ve čtyřiceti letech. Já mám tohle nastavený velice dobře a když skončím se super sezonou,“ tak je to taky dobrý, prozradil spokojený biatlonista.

Krčmář minul druhou ránu vleže, ale pak už byl na střelnici přesný a skončil jedenáctý. Dalším českým mužům se bodovat nepodařilo. Adam Václavík přičetl za netrefené terče tři minuty a byl 45., Tomáš Krupčík chyboval pětkrát a dojel 71. a o dvě místa za ním skončil Jakub Štvrtecký, který minul ještě o terč více.

Ženám se nedařilo

Davidová udělala jednu chybu v první položce a v poslední minula první a pátou ránu. „Mrzí mě poslední rána vleže, která šla zbytečně nahoru. To byla moje rána. Stojka, prostě se to stalo, ani si nemyslím, že bych to neustála v hlavě, ale prostě tam ty dvě padly,“ hodnotila Davidová. V běhu měla osmý čas, ale dobře se necítila. „Jelo se mi úplně šíleně, ale bylo to tím, že trať byla hluboká.“

Eva Puskarčíková udělala rovněž tři chyby a dojela na 42. pozici. Lucie Charvátová přičetla pět trestných minut a skončila 57., Jessica Jislová (čtyři chyby na střelnici) obsadila 78. místo a o čtyři místa horší byla Tereza Voborníková s dvěma netrefenými terči.

Úvodní závody SP se konají bez diváků. Finští pořadatelé počítali ještě na začátku týdne s tím, že do areálu pustí až 4500 lidí, ve čtvrtek se ale na základě doporučení úřadů rozhodli závody zorganizovat za zavřenými dveřmi.

Závody SP v biatlonu v Kontiolahti (Finsko):

Muži - vytrvalostní závod (20 km):
1. Lägreid 48:57,0 min. (0 trest. minut), 2. J.T. Bö (oba Nor.) -19,6 (1), 3. Lesser (Něm.) -1:03,6 (1), 4. Fillon Maillet (Fr.) -1:05,9 (1), 5. Moravec (ČR) -1:06,9 (0), 6. Samuelsson (Švéd.) -1:31,8 (2), 7. Fak (Slovin.) -1:32,0 (1), 8. Jacquelin -2:02,1 (2), 9. Guigonnat (oba Fr.) -2:13,6 (1), 10. Loginov (Rus.) -2:19,2 (2), 11. Krčmář -2:26,3 (1), ...45. Václavík 4:51,9 (3), 76. Krupčík -8:08,8 (5), 78. Štvrtecký (všichni ČR) -8:13,7 (6).

Ženy - vytrvalostní závod (15 km):
1. Wiererová (It.) 44:00,9 (0), 2. Herrmannová (Něm.) -0,8 (1), 3. Skottheimová -24,1 (0), 4. E. Öbergová -34,1 (1), 5. Perssonová (všechny Švéd.) -36,8 (0), 6. Bescondová (Fr.) -1:18,5 (1), 7. H. Öbergová (Švéd.) -1:23,7 (2), 8. Alimbekavová (Běl.) -1:50,0 (2), 9. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -1:52,0 (2), 10. Džymová (Ukr.) -1:54,8 (0), ...21. Davidová -2:50,8 (3), 42. Puskarčíková -4:24,3 (3), 57. Charvátová -5:25,8 (5), 78. Jislová -7:01,4 (4), 82. Voborníková (všechny ČR) -7:16,8 (2).