Přijdeme o desítky milionů kvůli zrušení Jizerské 50. Utrpí i prestiž obce, odhaduje starosta Bedřichova

Bedřichov a okolní obce na Jablonecku přijdou kvůli zrušenému závodu běžkařů Jizerská 50 řádově o desítky milionů korun. Velká ztráta je to zejména pro podnikatele v cestovním ruchu, restaurace, bufety, ubytovatele, řekl v pondělí starosta Bedřichova Petr Holub (NK pro Bedřichov). Loni se Jizerské 50 zúčastnilo přes 9000 profesionálních i amatérských závodníků.

Bedřichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po roční pauze nastoupili lyžaři do stopy 55. Jizerské padesátky

Bedřichov přijde kvůli zrušení Jizerské 50 o desítky milionů, odhaduje starosta Petr Holub (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Finanční ztráta bude určitě v desítkách milionů korun obratu toho regionu. Co se týká stravovacích služeb, tak zcela určitě. Co se týká hotelů, tak tam záleží, jaké mají obchodní podmínky, jaké jsou vybrané zálohy, jestli ti lidé skutečně nepřijedou, jestli jim to přesunou na jiný termín,“ uvedl starosta.

Podle něj tím i utrpí prestiž obce. „Je to v tuto chvíli docela negativní reklama, že nemáme sníh, i když v tom nejsme sami. Samozřejmě ani okolní hory ho nemají,“ dodal.

Málo sněhu a teplé počasí. Tradiční závod Jizerská padesátka se letos nepojede

Číst článek

O zrušení 57. ročníku Jizerské 50 rozhodli organizátoři v sobotu kvůli nedostatku sněhu a nepříznivé předpovědi počasí. „Už i ty poslední zimy byly takové, že jsme měli namále. A před deseti lety se také zrušila padesátka. Takže musíme být na to připravení a nebrat to jako status quo,“ řekl starosta.

V Bedřichově a okolních obcích je v hotelích a penzionech kolem 2000 lůžek. Zhruba 150 závodníků a členů jejich doprovodu měl mít ve svých hotelích v Bedřichově a Jablonci nad Nisou ubytovaných hoteliér František Jelínek. Tomu, že by volná místa po běžkařích zaplnily rodiny dětí, které mají nyní jarní prázdniny, nevěří.

„Na to je už pozdě. Člověk před tou volbou stojí už nejdéle na podzim. Buďto dá přednost Jizerské 50, což já činím, nebo máte druhou možnost a jít na jistotu. To znamená, že každý věděl, že jsou v tomto termínu prázdniny v Praze a v Brně. To jsou dvě velké lokality a zájem byl veliký. A v říjnu, v listopadu samozřejmě lidé nemohli vidět, že nebude sníh, když si to zamlouvali. Teď z hlediska počasí to pro ně zajímavé není,“ dodal Jelínek.

Jarní prázdniny

Právě kvůli tomu, že se Jizerská 50 koná v termínu jarních prázdnin, se její zrušení dotkne jen části ubytovatelů. Řada provozovatelů chat či penzionů v Bedřichově i okolí totiž spíše preferuje týdenní pobyty, než aby ubytovali závodníky a jejich doprovod jen na prodloužený víkend.

Sněhu letos napadlo průměrně, ale kvůli oteplování už se bílá pokrývka neudrží, popisuje klimatolog

Číst článek

Mezi ně patří například Prezidentská chata. „Z obchodního hlediska není pro nás zrušení závodu žádná ztráta, preferujeme v tomto období pobyty od soboty do soboty. A jsme rádi, že volná místa teď nemáme,“ řekla za Prezidentskou chatu Milena Lánská.

Dopad na ostatní místní podnikatele v cestovním ruchu podle starosty Bedřichova mírní alespoň to, že už nejsou tolik závislí na zimní sezoně jako dříve, kdy z ní mívali až 80 procent příjmů.

„To už určitě deset let neplatí. České hory a speciálně Bedřichov se samozřejmě zaměřuje už i na letní sezonu. Dneska je to třetina letní prázdniny, třetina zima a třetina zbytek roku, kdy máme nějaké akce a tak dále,“ dodal Holub.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme