Sáblíková zakončila sezonu bronzem v Heerenveenu, v konečném pořadí Světového poháru je čtvrtá

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila ve finále Světového poháru v Heerenveenu třetí místo v závodu na 3000 metrů a v konečném hodnocení seriálu se posunula na čtvrtou pozici. Z vítězství se radovala favorizovaná Nizozemka Irene Schoutenová, která obhájila i celkový triumf.

Heerenveen (Nizozemsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková | Foto: Piroschka Van De Wouw | Zdroj: Reuters

Čtyřiatřicetiletá Sáblíková zajela čas 3:57,165, což je její kariérní maximum mimo vysokohorské prostředí. Za druhou Ragne Wiklundovou z Norska zaostala jen o setinu sekundy. Olympijská vítězka na této trati Schoutenová byla rychlejší o 0,34 sekundy.

Česká smíšená štafeta biatlonistů si dojela pro nejlepší výsledek sezony, v Estonsku byla pátá

Sáblíková se představila v závěrečné rozjížďce společně s Italkou Francescou Lollobrigidaovou a od začátku jela velmi dobře.

Ještě na mezičase po 2200 metrech byla virtuálně v čele s náskokem více než sekundy na Schoutenovou. Nizozemka ale jela závěrečná dvě kola pod 31 sekund, což se svěřenkyni trenéra Petra Nováka nepodařilo.

„Před startem jsem tady měla aplaus, který jsem vůbec nečekala. Byl to pro mě možná jeden z úplně nejhezčích závodů,“ neskrývala Sáblíková své nadšení v rozhovoru pro Radiožurnál. Místní hlasatel ji dokonce představil jako legendu světového rychlobruslení.

„Jezdí se mi na ledě opravdu hezky. Poznávám, že jsem to zase já,“ zhodnotila povedenou sezonu Sáblíková.

Trojnásobná olympijská šampionka byla nakonec těsně třetí a porážka o setinu sekundy s Wiklundovou zároveň znamenala, že v hodnocení SP skončila třetí.

Nakonec bronzová Lollobrigidaová totiž v průběhu pěti závodů nasbírala o bod více než Sáblíková, která Světový pohár na dlouhých tratích v minulosti třináctkrát vyhrála.

Výsledky finále SP v rychlobruslení v Heerenveenu

Muži:

500 m: 1. Šinhama (Jap.) 34,487, 2. Michalski (Pol.) 34,618, 3. Morišige (Jap.) 34,634.

Konečné pořadí SP (po 10 závodech): 1. Dubreuil (Kan.) 614, 2. Šinhama 586, 3. Morišige 555.

Ženy:

500 m: 1. Jacksonová 37,324, 2. Boweová (obě USA) 37,558, 3. Kim Min-Sun (Korea) 37,587.

Konečné pořadí SP (po 10 závodech): 1. Jacksonová 660, 2. Kodairaová (Jap.) 572, 3. Ziomeková (Pol.) 432, ...45. Zdráhalová (ČR) 26.

3000 m: 1. Schoutenová (Niz.) 3:56,829, 2. Wiklundová (Nor.) 3:57,152, 3. Sáblíková (ČR) 3:57,165.

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Schoutenová 300, 2. Wiklundová 290, 3. Lollobrigidaová (It.) 266, 4. Sáblíková 265, ...19. Zdráhalová (ČR) 83.

ČTK, Vojtěch Šilhan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít