Koudelka si šestým místem na Světovém poháru v Sapporu vylepšil sezonní maximum

Český skokan na lyžích Roman Koudelka si šestým místem v Sapporu posunul maximum v letošní sezoně ve Světovém poháru. Do první desítky pořadí se prosadil podruhé v ročníku a o dvě pozice vylepšil výsledek z novoročního závodu Turné čtyř můstků v Garmisch-Partenkirchenu.

Sapporo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Koudelka při Turné čtyř můstků v rakouském Innsbrucku

Roman Koudelka | Foto: Lisi Niesner | Zdroj: Reuters

V japonském středisku vybojoval druhé vítězství v kariéře domácí Jukija Sato, poté co jeho favorizovaný krajan Rjoju Kobajaši selhal v druhém kole a propadl se z průběžného vedení až na 15. místo. Do čela pořadí SP se dostal díky druhému místu Rakušan Stefan Kraft.

Čeští skokani na lyžích vybojovali v Zakopaném v závodě družstev sedmé místo. Vyhráli Němci

Vedle Kobajašiho nezdaru pomohla Koudelkovi i diskvalifikace původně pátého Jana Hörla z Rakouska. Ten se nejprve nejdelším skokem druhého kola 141 metrů posunul z 23. místa, ale po závodě byl diskvalifikován kvůli nepředpisové kombinéze.

Třicetiletý Koudelka, který v Sapporu před pěti lety zaznamenal jedno ze svých pěti vítězství v kariéře, zahájil soutěž skokem dlouhým 131 metrů a byl osmý. Ve finále ubral tři metry a virtuálně pozici ztratil, protože se zařadil průběžně na třetí místo, ale někteří soupeři si vedli ještě hůř.

„První kolo se mi povedlo, byl to asi nejlepší skok, který jsem tu a asi i v sezoně udělal. Ve druhém už trochu panovala nervozita a nebylo to úplně ono. Nakonec je šesté místo úplně fantastické,“ popsal pro Radiožurnál po závodě Roman Koudelka.

Za českou jedničku se propadl dosavadní lídr SP Karl Geiger z Německa, Polák Piotr Žyla a hlavně Kobajaši. Ten v prvním kole všem ulétl na 141,5 metru, jenže ve druhém přistál na 110 metrech.

Sato se do čela vyhoupl ze šesté příčky díky skoku dlouhému 138 metrů a napodobil triumf z prosincového závodu v Nižním Tagilu. Kraft měl více než desetibodovou ztrátu, třetí skončil vítěz Turné čtyř můstků Dawid Kubacki z Polska. Koudelku porazili ještě Slovinec Domen Prevc a pouze o sedm desetin bodu také Stephan Leyhe z Německa.

Pro další dva české reprezentanty závod skončil po prvním pokusu. Viktor Polášek skočil 115 metrů a na 32. místě jej od postupu dělilo 3,5 bodu. Vojtěch Štursa výkonem 108,5 metru uzavřel čtvrtou desítku pořadí.

SP ve skocích na lyžích v Sapporu (Japonsko):
1. Sato (Jap.) 244,3 b. (137,5+138,5 m), 2. Kraft (Rak.) 234,1 (138+125), 3. Kubacki (Pol.) 229,5 (136+126), 4. D. Prevc (Slovin.) 228,2 (130+136), 5. Leyhe (Něm.) 223,9 (130,5+129,5), 6. Koudelka (ČR) 223,2 (131+128), 7. P. Prevc (Slovin.) 223,1 (124,5+134,5), 8. Žyla (Pol.) 220,0 (132,5+123,5), 9. Tande (Nor.) 217,9 (129,5+128), 10. Paschke (Něm.) 216,0 (129+128,5), ...32. Polášek 81,5 (115), 40. Štursa (oba ČR) 66,3 (108,5).
Průběžné pořadí SP (po 17 z 30 závodů): 1. Kraft 963, 2. Geiger (Něm.) 955, 3. Kubacki 884, 4. R. Kobajaši (Jap.) 847, 5. Lindvik (Nor.) 594, 6. Stoch (Pol.) 584, ...25. Koudelka 169, 46. Polášek 15.