Jsem těžší a z kopce to víc jede, říká Samková před finále MS. Útočit chce v první polovině trati

Eva Samková bude bojovat o historicky první českou snowboardcrossovou medaili z mistrovství světa. V minulosti už několikrát zažila, že vítězství v jízdě na čas nemusí pro následující play-off nic znamenat. Přesto ji suverénně zvládnutá kvalifikace povzbudila do vyřazovacího závodu.

Park City/USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eva Samková | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková

„Vždycky, když člověk vyhraje o vteřinu, je příjemné vstupovat do závodu. Vím, že na startu nejsem nejsilnější a nikdy nebudu, třeba Nelly (Moennová Loccová, pozn. red.) je má nejlepší. Já mám výhodu, že jsem těžší a z kopce to víc jede,“ vysvětluje Eva Samková Radiožurnálu před finálovými jízdami MS.

Samková vyhrála kvalifikaci i po pokaženém startu. ‚Ale vím, že ho umí,“ uklidňuje trenér Jelínek

Číst článek

Na trati má výhodu oproti Francouzce Moennové Loccozové, která skončila v kvalifikaci druhá především díky rychlému startu, na trati pak byla pomalejší.

„Je tam prudká část, kde jezdci mohli dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů v hodině, možná i přes sto,“ říká trenér Marek Jelínek.

A ty nejzkušenější závodnice jsou zvyklé v podobných rychlostech ještě bojovat o pozice. „V tom je ten sport hezký, že se dá předjíždět. A když se něco nepovede na startu, což se mi děje častokrát, tak není nic ztracené, člověk může bojovat,“ uvědomuje si Eva Samková.

Po zkušenostech z posledního Světového poháru v Utahu ví, že se většinou rozhoduje v horní polovině trati. „Bylo potřeba předjíždět v první polovině, v té druhé už to jsou jen zatáčky. Myslím, že před dvěma lety na Světovém poháru tu nikdo nikoho nepředjel ve druhé části.“

Napotřetí medaile?

Samková ovládla kvalifikaci i na posledních dvou šampionátech v Kreischbergu a Sieře Nevadě, ale ani v jednom případě se pak nedostala do velkého finále. Na tuto bilanci se snaží nemyslet.

„Medaili bych chtěla a udělám pro ni maximum. Ale i když to nevyjde, bude další mistrovství světa. A i kdyby to nikdy nevyšlo, tak myslím, že úspěchů je i tak dost, nehroutím se z toho,“ doplňuje zlatá a bronzová olympijská medailistka Eva Samková před svým soubojem o premiérovou snowboardcrossovou medaili ze světového šampionátu.

Finále snowboardcrossu žen začne po 19. hodině SEČ. Oproti původním plánům se pojede ve čtyřech závodnicích a Eva Samková nastoupí hned v prvním čtvrtfinále, kde si jako vítězka kvalifikace bude vybírat startovací bránu.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme