Už jsem měl být zlatý, vezmu si to teď, plánuje koulař Staněk. Sok Bukowiecki neprošel kvalifikací

I po dvou letech je z koulaře Tomáše Staňka cítit pocit křivdy. Na Halovém evropském šampionátu v Bělehradu skončil druhý, ale podle českého atleta tehdy vítězný Konrad Bukowiecki vůbec na startu být neměl. Na aktuálním šampionátu v Glasgow je ale jisté, že mu Staněk porážku oplatí, protože na rozdíl od polského závodníka do večerního finále postoupil.

Glasgow Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Staněk na HME v Glasgow | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková

„Zlatý jsem měl být už v Bělehradě, ale kvůli polské dopingovce jsem nebyl, tak si to vezmu teď, snad. Forma je a už nebudu tak opatrný jako v kvalifikaci,“ těší se pro Radiožurnálu koulař Tomáš Staněk, který bez problémů postoupil mezi osm nejlepších a stačil mu k tomu jediný pokus dlouhý 20 metrů a 90 centimetrů. 

Halové mistrovství Evropy: do finále postupují dálkař Juška, koulař Staněk a mílař Sasínek

Číst článek

Na druhou stranu stále nezapomněl na to, co se před dvěma lety dělo kolem Konrada Bukowieckého.

„Měl dostat trest a nedostal ho. Vzali mu zlato z juniorského mistrovství světa a světový rekord, který si hodil třikrát v jednom závodě. Nepřijde mi to spravedlivé, měl dostat stopku na Bělehrad. Nedostal a vyhrál,“ vzpomíná.

Polský koulař totiž v létě 2016 ovládl juniorský světový šampionát doma v Bydhošti, po kterém mu dopingoví komisaři našli v těle zakázanou látku. Kvůli higenaminu o titul i juniorský rekord přišel, ale za necelý rok vybojoval v Bělehradě zlatou medaili před Staňkem.

‚Nevěřím mu nos mezi očima‘

Podle Světové antidopingové agentury ale je možné dát za higenamin nižší trest než dvouletý zákaz startů.

„Nechápal jsem to. Pořád se o tom nějak nemluvilo, tak jsem si říkal, že to nechtějí rozpitvávat a za nějaký čas vyplyne, že si bere nějakou pauzu. Nic takového se nedělo a v hale hodil 22 metrů,“ vypráví Tomáš Staněk.

„Nemáme se rádi. Nevěřím mu nos mezi očima a víc bych to asi nerozvíjel. Ale zase je to dobrá motivace, když ho vidím v kruhu,“ vysvětluje.

Motivaci v podobě neoblíbeného polského soupeře ale Tomáš Staněk nebude mít večer ve finále, které začne ve 21.35, protože Bukowiecki skončil v kvalifikaci na 11. nepostupovém místě.

„Ale to mě netrápí. Teď si odpočinu, ve finále hodím něco pěkného a budu mít radost. Snad,“ usmívá se největší česká medailová naděje pro halový šampionát ve Skotsku Tomáš Staněk.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme