Ženský jamajský dvojbob se na olympiádě pokusí navázat na slavné 'kokosy na sněhu'

Na zimní olympijské hry v Jižní Koreji se opět chystají i sportovci, kteří ve své zemi sníh nikdy neviděli. Karibský stát Jamajka je známý především skvělými atlety, ale před třiceti lety na Hrách v Calgary se do ledového koryta vydali čtyři odvážní bobisté. Přestože nakonec cílem neprojeli, staly se z nich v Kanadě celebrity a na jejich odkaz chce v Pchjongčchangu navázat ženský jamajský dvojbob. Ale jen do počtu už být nechce.

Altenberg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajský dvojboj na olympijských hrách v Soči | Foto: Jamaica Bobslet Tream

Z reproduktorů se line Bob Marley, rytmy reggae a oslavný taneček Jazmine Fenlatorové, trochu exotická, ale příjemná podívaná v sychravém lednovém Altenbergu.

Stejně jako před třiceti lety v Calgary, tak i teď, méně než měsíc před Pchjongčchangem, fanoušci jízdy na bobech posádku z Karibiku zbožňují.

Rychlost, síla, odvaha. Čeští bobisté se chystají na olympiádu

Číst článek

Pilotka jamajského dvojbobu Jazmine Fenlatorová ale není v ledovém korytě žádným nováčkem. Před čtyřmi lety na Hrách v Soči reprezentovala Spojené státy a s brzdařkou Lolo Jonesovou, bývalou skvělou atletkou, skončila jedenáctá.

„Po Soči jsem přemýšlela o dědictví, které jsem opustila a rozhodla jsem se změnit tým. Vrátila jsem se domů, kde se nastartoval ženský program směřující k olympiádě v Jižní Koreji. Je to skvělá motivace k tomu, aby se člověk zlepšoval a pracoval na sobě. Zvlášť v zimním sportu je to na Jamajce opravdu vzrušující,“ popisuje Fenlatorová.

O tom, že jamajský ženský dvojbob nebude mezi elitou jen do počtu, přesvědčil v prosinci v německém Winterbergu. Při premiéře ve Světovém poháru skončil na skvělém sedmém místě. A tak má pilotka Fenlatorová optimistické olympijské vyhlídky.

Britský dvojbob jel po havárii hlavou dolů, brzdař vypadl. Pilot přesto dojel do cíle

Číst článek

„Ano, rozhodně si myslím, že jedenácté místo ze Soči můžeme vylepšit. Moje americká brzdařka Lolo Jonesová tam měla zdravotní problémy a byla na závodech hodně vyčerpaná. Navíc já teď mám mnohem víc zkušeností. Jedny Hry už mám za sebou a věřím, že se můžu zlepšit a vybojovat historický výsledek pro Jamajku.“

Tím nejlepším je zatím čtrnácté místo mužského jamajského čtyřbobu z Her v Lillehammeru, tedy stejné posádky, ze které se v roce 1988 v Calgary stala legenda.

„Pořád mi to někdo připomíná, takže není šance, že bych na zážitky z Kanady zapomněl. Jsou to dobré i špatné vzpomínky. Bylo to nahoru dolů. Ale výsledek je takový, že díky olympiádě žiju hezký život,“ vypráví Dudley Stokes, bývalý bobista a jamajský vlajkonoš z Calgary, který byl jednou z předloh pro film Kokosy na sněhu.

„Ten film není dokumentem o jamajském týmu bobistů. Není to příběh mého života, ale je to zábavný film, lidé se na něj pořád rádi dívají a z toho mám radost,“ doplňuje už řádně prošedivělý Dudley Stokes, který je aktuálně mentorem jamajského ženského dvojbobu.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme