Zlato ve štafetě v Lahti obhájily Rusky, české běžkyně na lyžích deváté

Štafetový závod žen na mistrovství světa v klasickém lyžování v Lahti vyhrálo s velkým náskokem kvarteto Ruska a získalo vůbec první ruské zlato na šampionátu. České reprezentantky obsadily deváté místo. Ve včerejším závodu skokanů na můstku K-90 triumfoval Polák Adam Malysz, do druhého kola postoupil jediný český závodník Jakub Janda, který nakonec skončil sedmnáctý.

Ruská štafeta se v mrazivém počasí dostala do čela závodu na druhém úseku, na třetím pak Čepalovová vypracovala před soupeřkami dostatečný náskok, který finišmanka Gavriljuková dokázala ještě zvýšit. Na výkonu druhých Finek, se možná podepsaly dopingové testy, kterým se museli podrobit ve čtvrtek večer povinně všichni domácí reprezentanti.

České běžkyně doplatily na pomalejší začátek. Šaldová předávala až jako dvanáctá, dlaší členky naší štafety umístění vždy o příčku vylepšily. Kocumová se v závěru dotáhla i na osmé Švýcarky, ale ve finiši byla o desetinu sekundy pomalejší než Mischolová.

Adam Malysz potvrdil roli favorita a vybojoval na můstku K-90 titul mistra světa. Suverén letošního seriálu Světového poháru a vítěz prestižního Turné čtyř můstků byl po prvním kole za 89,5 metru druhý, ale v druhém dějství se nejdelším skokem dne (98 metrů) katapultoval na první místo. Malysz získal celkem 246 bodů a oplatil Martinu Schmittovi z Německa porážku z velkého můstku. Schmitt v konečném hodnocení zaostal za Malyszem o třináct bodů. Bronzovou medaili získal Rakušan Martin Höllwarth.

Český skokan Jakub Janda obsadil sedmnácté místo, Michal Doležal do druhého kola nepostoupil a skončil na 37. pozici. Jaroslav Sakala a Jakub Hlava neuspěli v kvalifikaci.

Výsledky:

Štafety žen na 4x5 km: 1. Rusko (Olga Danilovová, Larisa Lazutinová, Julie Čepalovová, Nina Gavriljuková), 2. Finsko -54.1 (Virpi Kuitunenová), Milla Jauhová, Kaisa Varisová, Pirjo Manninenová), 3. Norsko -1:00.3 (Anita Moenová, Bente Skariová, Hilde Pedersenová, Elin Nilsenová), 4. Itálie -1:21,7, 5. Německo 2:42,9, 6. Švédsko 2:45,4, 7: Kanada 2:45,8, 8. Švýcarsko 3:16,9, 9. Česko (Jana Šaldová, Kamila Rajdlová, Helena Balatková, Zuzana Kocumová) -3:17,0.

Skok na lyžích, K-90: 1. Malysz (Pol.) 246,0 b. (89,5 m+98 m), 2. Schmitt (Něm.) 233,0 (91,5+90), 3. Höllwarth 223,0 (88,5+88,5), 4. Horngacher (oba Rak.) 219,0 (86,6+89), 5. Harada (Jap.) 217,5 (81+94), 6. Goldberger (Rak.) 216,5 (80,5+93,5) a Ahonen (Fin.) 216,5 (86+87,5), 8. Kasai (Jap.) 215,5 (80,5+92), 9. Hautamäki 214,0 (82+92), 10. Kantee (oba Fin.) 212,5 (85,5+87,5), ...17. Janda 196,5 (81,5+85), 37. Doležal 78,0 (75,5), Sakala, Hlava (všichni ČR) nepostoupili z kvalifikace.

Jan Dvořák, Štěpán Etrych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít