18. ročník Pražského maratonu je za dveřmi

Už poosmnácté Prahu zaplní tisíce běžců v rámci Pražského maratonu. Do ulic se vydají s amatérskými závodníky i hvězdy světového formátu. Nahlédneme do ne příliš vzdálené historie podniku, který byl loni oceněn Zlatou známkou Mezinárodní asociace atletických federací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský půlmaraton se v hlavním městě běžel 31. března | Zdroj: ČTK

Zlatá známka je pro silniční běžecký závod nejvyšší poctou, kterou se může pyšnit jen několik závodů ve světě. Zlatá známka se uděluje těm, které splňují řadu důležitých kritérií, jako jsou například organizační úroveň závodu, certifikované změření trati, úroveň bezpečnostních a zdravotnických standardů či mediální servis.

„Zlatá známka neznamená, že je dobrý jenom náš tým. Znamená to, že fungují všechny části města – od policie po trenéry a běžce. Je to úsilí i úspěch celého města,“ říká předseda organizačního výboru společnosti Prague International Marathon Carlo Capalbo.

Jedním z klíčových kritérií pro udělení Zlaté známky je také počet a kvalita elitních běžců, kteří se závodů účastní. Letos se očekává startovní pole čítající něco kolem devíti tisíc běžců, loni to bylo přesně 8438, mezi kterými samozřejmě budou i velice zvučná jména.

Přehrát

00:00 / 00:00

V neděli odstartuje 17. ročník Pražského maratonu

Keňan Philemon Limo, mimochodem držitel traťového rekordu z loňského Hervis půlmaratonu, a mezi ženami jeho krajanka a mimo jiné držitelka rekordu pražského maratonu z předešlého ročníku Lidya Cheromeiová.

,,Závod byl dobrý, i když těžký. Jsem moc šťastná, protože jsem si zaběhla osobní rekord a je to i rekord tratě. Takže teď tady mám nejlepší časy na půlmaratónu i maratónu. Doufám, že se mi bude dařit i dál," plánovala po loňském vítězství Cheromeiová a samozřejmě bude na startu i letos.

V uvozovkách vedle ní se postaví i jedno hodně slavné jméno, které má, nebo mělo s běháním hodně společného, ale vytrvalec to rozhodně není. A sice držitel Zlatého míče a jeden z nejslavnějších českých fotbalistů Pavel Nedvěd…

„Bavili jsme se o tom už dva roky. Bohužel stárneme, letos mi bude 40 jako Poborákovi (Karel Poborský), takže je to čím dál více náročné. Uvidíme, jak to půjde,“ říká Pavel Nedvěd.

Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme