Atleti Hejnová a Veselý budou při obhajobě medailí pod tlakem. Ustojí to, říká Železný

Špičkovým atletům pomalu začíná příprava na novou sezonu. Do té půjdou poprvé v kariéře jako úřadující mistři světa oštěpař Vítězslav Veselý a překážkářka Zuzana Hejnová. A budou se muset vyrovnat s větším tlakem na výsledky. Důležitá tak bude jejich psychická odolnost. Své o tom ví i světový rekordman a trenér oštěpařů Jan Železný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Železný byl hostem Radiožurnálu a položil také novou otázku soutěže Zlaté momenty | Foto: Šárka Ševčíková

„Hlavně, vítězové se tak už narodí. Na jednu stranu se sice dá spousta věcí naučit, ale když to něco v sobě nemáte, cesta na vrchol je strašně složitá. Prokázat pak v tu jednu hodinu to, na co jste se připravoval, je strašně moc náročné. Tihle lidé jsou právě ty individuality, který to v sobě mají," říká Jan Železný.

Světový rekordman a trojnásobný olympijský vítěz v hodu oštěpem se snaží jako trenér dovést k podobným výsledkům Vítězslava Veselého. Ten byl velkým favoritem loňské olympiády, nakonec ale skončil bez medaile. A to možná i kvůli velkým očekáváním, která neustál. Letos se ale situace zřejmě změnila k lepšímu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Železný musel ve své kariéře také prokázat psychickou odolnost a svým nástupcům věří

„Někdo pod tlakem závodí velice rád, což je příklad Báry Špotákové. Víťa Veselý po nepovedené olympiádě, kde byl jako lídr tabulek favoritem a skončil čtvrtý, letos dokázal, že tlak už umí ustát. I se zdravotními obtížemi korunoval povedenou sezonu na mistrovství světa v Moskvě, kde vyhrál. Věřím, že i další roky ustojí."

Ani Železného začátky nebyly ideální

„Já jsem taky ze začátku kariéry byl nazýván oštěpařem, který je jeden z nejlepších, ale nikdy nevyhrál velký závod. Zlomit se mi to podařilo na OH v Barceloně a pak přišla ta šňůra. Když to vezmu tak za 20 let, kdy jsem házel ve světové špičce, mám ’jenom‘ šest zlatých medailí, tak jsem taky někoho mohl zklamat,“ vzpomíná jeden z nejlepších atletů české historie.

Zuzana Hejnová i VítězslavVeselý se zlatými medailemi | Foto: ČTK

A nakolik může hrát roli jeden dobrý výsledek, který pomůže k psychické pohodě, dokazuje Jan Železný i na Zuzaně Hejnové.

„Na mistrovství Evropy se jí tenkrát ten závod taky nevydařil, trošku si ztěžovala na obrovský tlak, ale pak přišla olympiáda v Londýně, kde získala medaili, což byl asi její životní sen. Pak se to najednou úplně otočilo. Změnila trenéra, začala si sama víc věřit a teď neprohrála jediný závod,“ říká Jan Železný.

Jakub Kanta, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme