Atletická extraliga družstev bez největších hvězd

Bez zraněných Petra Svobody a Romana Šebrleho nebo nemocné Barbory Špotákové zahájí zítra svůj nový ročník atletická extraliga družstev. Přestože jsou tato jména zárukou světové kvality a pravidelně plní stránky novin, hlavní pozornost spojena s úvodním kolem této soutěže je ale tentokrát upřena úplně někde jinde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžci

Běžci | Foto: Atletický oddíl Hvězda SKP Pardubic

Atletickou extraligu družstev totiž čeká zásadní změna. Bez nadsázky nejvýraznější za posledních zhruba čtyřicet let. Důvod revoluční změny vysvětluje místopředseda Českého atletického svazu Oldřich Zvolánek.

„Protože už na dvou valných hromadách svazu byla tvrdě kritizována výkonnost ligy, že nemá úroveň a že chtějí změnu.“

Schválená změna je drastická. V sobotu odstartuje extraliga prvním kolem v Ostravě. Druhým kolem bude Mistrovství republiky mužů a žen v Brně a třetí kolo se skládá ze šesti mítinků, podkol. Nejlepší družstvo pak bude vyhlášeno Vítězem extraligy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atletická extraliga družstev bez největších hvězd

„Svaz touto změnou sledoval to, aby se lépe plnili limity na mistrovské soutěže a aby extraliga měla větší výkonnostní úroveň,“ říká Oldřich Zvolánek s tím, že onen Vítěz extraligy a dalších šest nejlepších týmů po prvních třech kolech si zároveň zajistí účast na zářijovém mítinku v Praze, kde už se bude startovat systémem běžným na evropských soutěžích družstev.

„Pak družstva postoupí na Pohár mistrů evropských zemí. Tam se soutěží tímto stylem, každý závodník na jednu disciplínu.“

Argumentem odpůrců je složitost a nepřehlednost systému. Tu by však mělo podle zastánců převážit premiérové hodnocení podle tzv. maďarských tabulek.

Jinými slovy. Teď už nepůjde v prvé řadě o umístění. Mnohem větší důraz bude kladen na výkon, neboť body si zaslouží pouze nejlepší třicítka mužů a pětadvacítka žen. Zkušební doba celého experimentu? Dva roky.

„Protože po jednom roce těžko vyhodnotíte, jestli to mělo přínos nebo nemělo. Pak se můžeme samozřejmě vrátit ke starému způsobu, nebo se to naopak osvědčí,“ vysvětluje Oldřich Zvolánek s tím, že podobný princip soutěží družstev se s úspěchem uplatňuje např. ve Španělsku.

Radim Sajbot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme