Atletický šéftrenér Dvořák je s výsledky na MS spokojen

Česko získalo na mistrovství svět v atletice v jihokorejském Tegu jednu medaili. To, že se o stříbro postarala oštěpařka Barbora Špotáková, určitě víte. A možná si ještě vzpomenete, že výškař Jaroslav Bába a oštěpař Vítězslav Veselý obsadili čtvrtá místa. Do Koreje ale letělo 21 reprezentantů. A tady je souhrnné hodnocení jejich šéftrenéra, bývalého desetibojaře Tomáše Dvořáka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Dvořák

Tomáš Dvořák | Foto: desetiboj-kladno.cz

Nešlo o výpravu velkou, ale ani kapesní, co se počtu reprezentantů týká. I jejich rozložení disciplín - vyjma horizontálních skoků a středních a dlouhých tratí - berme za rovnoměrné. A konečný medailový účet?

„Když jsme odjížděli do Tegu, říkal jsem, že bychom chtěli jednu medaili. A že kdyby byla nějaká další, bylo by to fajn,“ vrací se ještě myšlenkami do odletové haly na Ruzyni šéftrenér Tomáš Dvořák. Přesně takhle to sice neřekl, ale v souvislostech má pravdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Dvořák je s výsledky českých atletů na MS spokojen, byť získali jen jednu medaili

„Taky jsem říkal, že když někdo předvede super výkon, ale jiný ho lepším výkonem překoná, nedá se nic dělat. O3těp třeba byl neskutečný,“ připomíná Tomáš Dvořák oštěp žen a stříbro Barbory Špotákové. A co se týká dalších šesti umístění ve finále?

„Před semifinále překážek jsem věřil i v sedmé, ale když má překážkář až moc dobrou formu, tak to vlastně není dobře,“ zmiňuje až příliš rychlé a technicky nepovedené semifinále Lucie Škrobákové na stovce Tomáš Dvořák. A faktem je i to, že kdo se dostal mezi finálovou osmičku, předvedl v Tegu letošní maximum.

„Kromě Zuzky, žejo, ale tohle prostě nebyl závod Diamantové ligy. A byla mnohem lepší než vloni,“ nekárá Tomáš Dvořák ani Zuzanu Hejnovou, která si také chtěla odvézt medaili, ale na čtvrtce překážek skončila sedmá. A hodnocení by nejraději uzavřel takto.

„Některým se to asi moc nepovedlo, ale celkově to byl vydařený šampionát. Když se člověk podívá do minulosti, bývalo to i zajímavější, ale svět je svět. Po loňském mistrovství Evropy se nedalo čekat, že to bude až tak ohnivé, ale tohle je špička, jsem nadšený.“

Druhé nejhorší MS

Jenže. Přestože k oběma bronzům chyběly miniaturní rozdíly, čeští atleti mistrovství svou bilancí zařadili jako druhé nejhorší v samostatné historii. Jen v Berlíně sbírali ještě méně top umístění. Ale Tomáš Dvořák drží svou linii.

„Mínusy? Tak je to o tom, že se na to člověk připravuje celý rok, závodníkům se nedá nic vyčítat. Já sám jsem si to stokrát užil, že člověk dře jako blázen, a pak to na závodě, kde to má vyjít, nevyjde. Nechci se tu na nikoho osočit.“

Přijde vám, že je Tomáš Dvořák jako bývalý závodník zbytečně měkký? Může se to zdát. Na druhou stranu, jeho šéftrenérská odpovědnost končí nastavením účastnických limitů. Nemůže závodníkům poroučet, jako třeba kubánští funkcionáři.

„Spousta federací to má nastavené tak, že ne že závodníkovi nakážou, aby se připravil na vrchol sezony, ale tlačí ho k tomu. Je to disciplína od disciplíny. Jsou závodníci, kteří potřebují závodit a dostat se tím do formy, a potom ti, kteří makají, makají a makají – a potom ukážou.“

Což v českých podmínkách, kdy si atlet vydělává hlavně starty na mítincích, jaksi nejde.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme