Atletický skandál zasáhl hlavně Jamajku, dopuje se ale i v jiných zemích

Američan Tyson Gay není jediným čerstvým dopingovým hříšníkem. V souvislosti se skandálem, který otřásl celým atletickým světem, se nyní hovoří především o jamajských sprinterech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atletický mítink Zlatá tretra 27. června v Ostravě, 100 m muži. Vítěz Asafa Powell z Jamajky.

Atletický mítink Zlatá tretra 27. června v Ostravě, 100 m muži. Vítěz Asafa Powell z Jamajky. | Zdroj: ČTK

Jamajka vychovala a stále vychovává řadu elitních atletů. Co se týká problémů s dopingem, není sprinterská líheň nijak výjimečná.

„Je to složité. Zhruba před rokem zase bylo podezření, že dopují keňští atleti. V sídle, kde se připravují na důležité závody, byla také zjištěna jiná látka. Takže se nedá říct, že je to teď u sprinterů. Je to i u jiných skupin atletů, případně i u cyklistů,“ vysvětluje Michal Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Polák z českého Antidopingového výboru hovoří o skandálu atletických hvězd

Asafa Powell měl pozitivní vzorek, který v jeho těle odhalil stimulant oxilofrin, stejně jako u Sherone Simpsonové, členky jamajské stříbrné štafety z londýnské olympiády.

„Oxlofrin je látka, která patří do skupiny stimulantů, není příliš častá. V poslední době nebyla objevena,“ říká Michal Polák z českého Antidopingového výboru.

Powell i Simpsonová byli testováni na jamajském šampionátu, na kterém se provinila také další olympijská medailistka Veronica Campbellová-Brownová a podle agentury Reuters ještě jiní dva atleti.

Skandál atletice krátkodobě uškodí

„Největší problém je v Africe, tam je jediná antidopingová laboratoř v Jihoafrické republice. Jedna laboratoř na celý kontinent nestačí, takže afričtí atleti jsou většinou odebíráni, když jedou na závody do Evropy, Asie či Ameriky. V Karibiku také nejsou žádné laboratoře, nejbližší jsou v Americe.

Skandál v souvislosti s použitím zakázaných látek atletice na popularitě rozhodně nepřidá.

„Každý dopingový případ poškodí ten daný sport. Všichni víme, jak byla poškozena cyklistika. Jenže v těchto dnech probíhá Tour de France a vypadá to, jako by se nechumelilo, protože zájem médií je stále obrovský. Vždycky je to dočasné, ten sport se z toho vždy poučí, dopingových případů trochu ubude, ale zase další se objeví. Je to nekonečný boj za čistotu sportu, zatím ale nemá vítězů,“ dodává Michal Polák.

Jan Suchan, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme