Atletický skandál zasáhl hlavně Jamajku, dopuje se ale i v jiných zemích

Američan Tyson Gay není jediným čerstvým dopingovým hříšníkem. V souvislosti se skandálem, který otřásl celým atletickým světem, se nyní hovoří především o jamajských sprinterech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Atletický mítink Zlatá tretra 27. června v Ostravě, 100 m muži. Vítěz Asafa Powell z Jamajky. | Zdroj: ČTK

Jamajka vychovala a stále vychovává řadu elitních atletů. Co se týká problémů s dopingem, není sprinterská líheň nijak výjimečná.

„Je to složité. Zhruba před rokem zase bylo podezření, že dopují keňští atleti. V sídle, kde se připravují na důležité závody, byla také zjištěna jiná látka. Takže se nedá říct, že je to teď u sprinterů. Je to i u jiných skupin atletů, případně i u cyklistů,“ vysvětluje Michal Polák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michal Polák z českého Antidopingového výboru hovoří o skandálu atletických hvězd

Asafa Powell měl pozitivní vzorek, který v jeho těle odhalil stimulant oxilofrin, stejně jako u Sherone Simpsonové, členky jamajské stříbrné štafety z londýnské olympiády.

„Oxlofrin je látka, která patří do skupiny stimulantů, není příliš častá. V poslední době nebyla objevena,“ říká Michal Polák z českého Antidopingového výboru.

Powell i Simpsonová byli testováni na jamajském šampionátu, na kterém se provinila také další olympijská medailistka Veronica Campbellová-Brownová a podle agentury Reuters ještě jiní dva atleti.

Skandál atletice krátkodobě uškodí

„Největší problém je v Africe, tam je jediná antidopingová laboratoř v Jihoafrické republice. Jedna laboratoř na celý kontinent nestačí, takže afričtí atleti jsou většinou odebíráni, když jedou na závody do Evropy, Asie či Ameriky. V Karibiku také nejsou žádné laboratoře, nejbližší jsou v Americe.

Skandál v souvislosti s použitím zakázaných látek atletice na popularitě rozhodně nepřidá.

„Každý dopingový případ poškodí ten daný sport. Všichni víme, jak byla poškozena cyklistika. Jenže v těchto dnech probíhá Tour de France a vypadá to, jako by se nechumelilo, protože zájem médií je stále obrovský. Vždycky je to dočasné, ten sport se z toho vždy poučí, dopingových případů trochu ubude, ale zase další se objeví. Je to nekonečný boj za čistotu sportu, zatím ale nemá vítězů,“ dodává Michal Polák.

Jan Suchan, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme