Atletiku sužuje dopingový skandál, po Gayovi přišli komisaři i na Powella a další

Americký sprinter Tyson Gay měl pozitivní dopingový test na nespecifikovanou látku. Nejrychlejší sprinter letošní sezony v běhu na 100 metrů to přiznal v telefonickém rozhovoru médiím. Pár hodin po něm komisaři přišli s několika dalšími velkými jmény. Jde o jamajské olympijské medailisty Asafu Powella a Sheron Simpsonovou.

Vítěz nejkratšího spritnu na atletické mítinku Zlatá tretra Ostrava - Jamajčan Asafa Powell | Zdroj: ČTK

Třicetiletý Gay zrušil účast na sprnovém mistrovství světa v Moskvě a hrozí mu zákaz startu až na dva roky. Reprezentant USA měl pozitivní test při mimosoutěžním odběru 16. května a zástupcům Americké antidopingové agentury se nevymlouval, že jde o nějakou sabotáž. Prý někomu prostě věřil a tahle to podle jeho slov dopadlo.

Exmistr světa z Ósaky 2007 je autorem tří nejrychlejších časů této sezony na nejkratším sprintu s maximem 9,75 z mítinku v Des Moines.

Na nedávné národní kvalifikaci vyhrál závody na 100 a 200 metrů, na jeho místo v americkém týmu pro MS se tak posunou čtvrtí běžci v konečném pořadí těchto disciplín.

Na jamajském šampionátu dopoval bývalý světový rekordman na stovce Asafa Powell. Oznámil to jeho agent. Powell vyhrál týden po národním mistrovství stovku na Zlaté tretře v Ostravě.

Tyson Gay

Pět jamajských reprezentantů

„Potvrzuji, že se můj vzorek odevzdaný na červnové národní kvalifikaci vrátil s pozitivním výsledkem," uvedl Powell v oficiálním prohlášení krátce poté, co jeho prohřešek potvrdil jeho agent.

Na tomtéž mistrovství byla se zakázanou látkou v těle přistižena i členka stříbrné štafety z olympiády v Londýně Sherone Simpsonová, která to zveřejnila sama. Ona i Powell byli pozitivně testováni na stimulant oxilofrin.

Na Jamajce měla před měsícem pozitivní test dvojnásobná olympijská medailistka na dvoustovce Veronica Campbellová-Brownová. V její moči byly nalezeny stopy diuretik a nyní čeká na výsledek disciplinárního řízení.

Nyní se mluví i o dalších jamajských atletech. Mělo by jít o další tři závodníky v technických disciplínách.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít