Barbora Špotáková je po pauze v dobré kondici, nyní se vrací se k závodění

Výjimečnou sezonu má za sebou oštěpařka Barbora Špotáková. Místo tvrdé dřiny na soustředěních a oslav po vítězství porodila syna Janka a zlehka se chystala k návratu. I díky zkušenostem jiné mámy - Kateřiny Neumannové - jí šlo vše rychleji, než čekala, takže se už tento pátek představí na závodech v Domažlicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková se 22. července v Praze setkala s novináři. Na snímku pózuje s partnerem Lukášem a jejich synem Jankem před vozem, který převzala. | Zdroj: ČTK

Barboro, 24. května se vám narodil syn. Kdy vás začaly svrbět ruce a nohy, že se už teď vracíte k závodění?

„Poprvé v Nymburce, to Janečkovi byly dva měsíce. Vyzkoušela jsem si házet a došlo mi, že jsem to zase to tolik nezapomněla. Tehdy mě začala svrbět ruka a napadlo mě, že bych si mohla zkusit hodit z plného rozběhu. Když jsem se pak dostala do předporodní kondice z loňské sezony, tak jsem si řekla, proč si nehodit i v závodě, byť třeba pouze pro zábavu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Oštěpařka Barbora Špotáková hovoří o svém návratu k trénování po mateřské pauze

Říkáte, že jste se dostala do kondice z loňské sezóny. To znamená, že už jste zase připravená?

„Kondičně, co se týká oběhového sytému, jsem na tom stejně jako loni v září, kdy jsem se zúčastnila sedmiboje. To jsem si jistá. Vůbec ale neposiluju. Když pak házím, tak mě bolí záda, protože nejsem zpevněná. Podle mého názoru, když se udržujete v rytmu i během těhotenství, tak to jde zpátky docela rychle. Pokud vám to ale doktor dovolí."

Co po porodu přispělo k vašemu návratu?

„Řekla bych, že na to mám takový vlastní cit. Jeden den běžím deset minut, druhý den, když se necítím, tak neběžím vůbec. Řídím se především vlastními pocity. Běhám s kočárkem nebo si vyběhnu nějaký rychlejší kopeček. A kupodivu to má docela efekt.“

Jaké jste zažívala pocity, když jste poprvé vzala do ruky oštěp, rozeběhla se a hodila ho?

„Nemohla jsem se rozběhnout, to ještě nemůžu ani teď. Bude to třeba z kratšího rozběhu. Takový ten rozběh, že bych to nějak ‘rozkulila‘, to zatím nejde. Každý laik si představuje, že se rozběhne a hodí, ale to je na tom to nejtěžší.“

Jaké tedy byly vaše psychické pocity po prvním hodu? Ať už to bylo z místa nebo ze tří kroků…

„Myslela jsem, že se rozpadnu, že se roztříštím na sto kousků. Poprvé to byl hrozný pocit, u druhého pokusu už to ale bylo o sto procent lepší."

Kateřina Neumannová 171 dní po porodu své dcery vyhrála závod Světového poháru, který byl po mateřské pauze jejím prvním startem. Vy budete na jiné úrovni závodit 113 dní po porodu. Dají se vaše návraty porovnat?

„To nevím, ale ta kondička se nabírá skutečně rychle. Ale je fakt, že Kačka Neumannová mně dávala rady a hodně mě podporovala. Některé ženy se třeba bojí, že nebudou mít mléko, což je těmito příklady vyvrácené. Myslím si, že ona (Neumannová) je takový příklad pro všechny sportovkyně. Není to v tom, že byste něco měli lámat přes koleno. Řekla bych, že to jde docela přirozenou cestou."

Tomáš Kohout, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme