Beskydskou laťku ovládli Trostová s Barshimem, Bába skončil třetí

Italka Alessia Trostová a Mutaz Essa Barshim z Kataru se stali vítězi letošního ročníku Beskydské laťky, která je součástí Moravské výškařské Tour. Trostová překonala ve Vendryni u Třince rovné dva metry, což je nejlepší letošní výkon, Barshim vyhrál díky prvnímu úspěšnému pokusu na 234 centimetrech, čímž stanovil i nový rekord mítinku a rovněž se probojoval do čela letošních světových tabulek. Český výškař Jaroslav Bába skončil na Beskydské laťce třetí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mutaz Essa Barshim s mladými fanynkami

Mutaz Essa Barshim s mladými fanynkami | Foto: Zuzana Trojáková

Na vítězství ale Trostové stačilo skočit jen 194 centimetrů, s touto výškou si totiž žádná další skokanka neporadila. Druhá skončila Venelina Venevová z Bulharska, o třetí místo se podělily Švédka Emma Greenová-Tregarová a Ukrajinka Olena Chološová.

„Je to skvělé, moc děkuji všem fanouškům, byla tady úžasná atmosféra a podpora. Cítila jsem, že jsem součástí celého dění. Přiznám se, že jsem úplně nevěděla, co mám od sebe letos očekávat. V zimě jsem kvalitně odtrénovala a čekala jsem, co přijde. I 198 cm byl pro mě neuvěřitelný úspěch – představte si, že loni jsem skákala výšky kolem 192 cm, takže 2 metry jsou neuvěřitelným výsledkem,“ řekla vítězná Trostová po soutěži.

Mezi muži se největší překvapení zrodilo hned zkraje soutěže. Největší favorit na vítězství Ivan Uchov totiž sice napoprvé překonal bez problémů 215 centimetrů, na 220 už ale nebyl úspěšný ani na třetí pokus a ze soutěže vypadl.

Drama přinesl závěrečný souboj Alexeje Dmitrika z Ruska a pozdějšího vítěze Mutaze Essy Barshima. Dmitrik překonal 231 na první pokus, zatímco Barshim se musel zachraňovat na třetím, ale poté se role obrátily, Katařan zdolal 234 centimetrů hned napoprvé, zatímco Dmitrik shodil.

Jaroslav Bába | Foto: IAAF

Rus se pokusil taktizovat a schoval si dva pokusy na 236 centimetrů, jenže neuspěl a Barshim se radoval z nečekaného triumfu. Barshim vyhrál i Moravskou výškařskou Tour celkově. Třetí místo pro sebe ve Vendryni vybojoval český reprezentant Jaroslav Bába, který skočil 228 centimetrů, v celkovém pořadí MVT skončil druhý.

Mezi muži na Beskydské laťce padl nejlepší světový výkon v historii mezi hendikepovanými, když paralympijský vítěz z Londýna Polák Maciej Lepiato skočil 215 cm. Jde o neoficiální světový rekord v hale.

Mezinárodní halový mítink ve skoku vysokém Beskydská laťka ve Vendryni u Třince:

Muži: 1. Mutaz (Katar) 234, 2. Dmitrik (Rus.) 231, 3. Bába (ČR) 228, 4. Thomas (Bah.), 5. Tamberi (It.), 6. Horák (SR) všichni 224.
Konečné pořadí Moravské výškařské tour (součet výkonů Hustopečského skákání a Beskydské laťky): 1. Mutaz 461, 2. Bába 454, 3. Thomas 450.

Ženy: 1. Trostová (It.) 200, 2. Venevová (Bul.), 3. Chološová (Ukr.) a Greenová-Tregarová (Švéd.) všechny 191, 5. Stepanjuková (Pol.) a Demirevová (Bulh.) obě 188.
Konečné pořadí tour: 1. Trostová 395, 2. Venevová, Chološová, Greenová-Tregarová (Švéd.) všechny 384.

Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme