Běžci zaplaví centrum, PIM očekává tisíce účastníků

Všeho moc škodí. Může tedy uškodit Pražskému mezinárodnímu maratónu to, že je mezi běžci velmi populární?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keňští běžci | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Davy sportovců už dnes zaplavily Prahu. A zítra jich bude minimálně stejně, ne-li ještě víc. Je totiž maratónský víkend, se zítřejším vrcholem v podobě 16. ročníku Pražského mezinárodního maratónu. A pořadatelé musí vykoumat i to, aby se všichni závodníci do historického centra hlavního města vůbec vešli.

Jsou to zdánlivě neskutečná čísla. Samotný Pražský mezinárodní maratón by rádo běželo více než 8 tisíc lidí. Ale to je zatím příliš, takže pořadatelé museli zastavit nad číslem 7900 přijímání přihlášek. K tomu se přidají doprovodné běhy, procházky a v neposlední řadě in-line závod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Běžci zaplaví centrum, PIM očekává tisíce účastníků

,,Očekáváme, že se v ulicích objeví až 15 tisíc lidí. Přesné číslo budeme vědět až v neděli,“ říká Jiří Nečásek, marketingový manažer pořadatelské společnosti Prague International Marathon.

Pochopitelně, s nějakými čísly musejí organizátoři počítat předem.

,,Musíme plánovat, kolik lidí vypustíme do ulic, musíme vyprodukovat materiály, objednat čipy, medaile,“ vyjmenovává Nečásek.

Třeba medaili dostává každý účastník maratónu. Není za vítězství, je za absolvování 42 tisíc 195 metrů dlouhé trati. Což je samo o sobě hrdinství. A proč Pražský maratón hodně láká?

Nenáročný maraton

Čechy třeba na to, že je největší v zemi, cizince také z důvodu, že není moc rychlý, ale prý ideální pro první zkušenost s maratónem. Díky tomu, že vede historickým centrem, se dá považovat i za jeden z nejhezčích.

,,Ideální trať by vedla přes Karlův most, ale kvůli rekonstrukci jsme ho museli vynechat. I tak je ale závod je velmi atraktivní,“ tvrdí Nečásek.

Volkswagen Maraton Praha | Foto: www.pim.cz

Trať totiž začíná na Staroměstském náměstí, na které se po okruhu Malou Stranou, Libní a Karlínem vrátí, aby pokračovala přes centrum až k Národnímu divadlu, podél Vltavy na jih přes Vršovice do Podolí a zpátky přes Palackého most až na Strakonickou.

Po další cestě a okruhu na severu, stejně jako na začátku, skončí opět na Staroměstském náměstí. Před časem ale pořadatelé naznačovali, že Staroměstské náměstí by mohlo být centrem maratónu kvůli velkému počtu účastníků naposledy.

Nikdy více přes Staroměstské náměstí?

,,Není to definitivní, chtěli bychom tu zůstat,“ říká Nečásek, ,,uvažovali jsme kapacitu 10 tisíc lidí, to by mělo Staroměstské náměstí zvládnout. Ale budeme o tom hodně přemýšlet.“

Úvahy totiž souvisejí i s tím, že pořadatelé usilují o zařazení maratónu do nejvyšší kategorie silničních běhů Gold Label. Se zvýšením prestiže by se ještě zvýšil počet účastníků - jak ukázal i příklad půlmaratónu.

,,Variantou je i uzavřít maratón navěky na devíti nebo desíti tisících běžců. Protože nad 10 tisíc už není možné startovat ze Staroměstského náměstí.“ vysvětluje ředitel Prague International Marathonu Carlo Capalbo.

Derniéra startu maratónu na Staroměstském náměstí tedy vyloučena není. Ale vyhnout se mu úplně pořadatelé určitě neplánují.

Tomáš Kohout, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme