Běžkyně Jarmila Kratochvílová slaví šedesátiny

Kdybychom měli oslavovat jen narozeniny sportovců, také bychom nemuseli vysílat o ničem jiném. Výjimky děláme jen málokdy, ale o to raději. Třeba v případě dnešních šedesátin atletky Jarmily Kratochvílové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalá československá běžkyně Jarmila Kratochvílová | Foto: Anna Duchková

Léta běží, léta běhá. Obojí platí pro Jarmilu Kratochvílovou - nejlepší českou běžkyni všech dob. Na vrcholu závodních sil byla na mistrovství světa v Helsinkách v roce 1983.

,,Posledních padesát metrů, čtyřicet metrů, běží si pro zlato, pro titul mistryně světa. Fantazie! 47,99, první žena světa pokořila tuto hranici. Světový rekord," vysílal tehdy Československý rozhlas v přímé reportáži. Ovšem 400 metrů nebylo pro Kratochvílovou jediným Helsinským závodem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Běžkyně Jarmila Kratochvílová slaví šedesátiny

,,Naše vedení mě v Helsinkách dohlásilo na 800 metrů, byla jsem už předtím nahlášená na 200m, 400m a obě štafety," tvrdila poté.

Strašná nálož. 400 a 800 metrů vyhrála, dlouhé štafetě pomohla Jarmila Kratochvílová k druhému místu. Neskutečným způsobem dřela na tréninku - zvládala i osmnáct třístovek za odpoledne!

Ovšem po slavném šampionátu běhala ve spánku ještě dalších čtrnáct dní. A kromě nadšeného vítání na letišti i v Golčově Jeníkově neměl fantastický šampionát na její život velký vliv.

,,Že bych si najednou sedla a všichni mě obletovali a říkali, ona je mistryně, všechno ji musíme nechat - to není pravda. Musím si vystát frontu na pomeranče stejně jako ostatní lidé. Život jde dál, nic se nezměnilo," říká na archivním záznamu Jarmila Kratochvílová.

Žádná velká finanční výhra

A že by si za tuhého socialismu začátku 80. let nějak výrazně pomohla finančně, se skutečně stát nemohlo. Současní špičkoví sportovci se mají výrazně lépe. Ale většina atletek běhá pomaleji, než Jarmila Kratochvílová kdysi. Pro osmisetmetrovou trať to platí stoprocentně. Její skoro 28 let starý světový rekord 1:53, 28 se zdá býti nedostižným.

,,Přiznám se, že vždy, když končí atletická sezona, tak mám u srdce takový příjemný pocit, že můj rekord bude motivací pro rok příští," říká.

A když se mluví o možných ututlaných dopingových skandálech té doby a možném anulování rekordů? Dopoval západní i východní svět, ale Jarmila Kratochvílová neměla ani ty tajné testy pozitivní.

,,Mně to vcelku nevadí, ať ho vynulují, protože vždy v tom člověku jeho rekord je, ten člověk vždy ví, že on ten rekord má," tvrdí dnes šedesátiletá Jarmila Kratochvílová. Kromě toho, že je Jarmila Kratochvílová multiteta dál zůstává u atletiky a trénuje děti. Třeba ještě objeví nějakou další šampionku jako Ludmilu Formanovou.

Tomáš Kohout, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme