Boj proti dopingu hýbe i berlínským atletickým šampionátem

Máte pocit, že je dnešní atletika "čistá" a dokáže efektivně bojovat proti dopingu? Oběti dopingového systému bývalé NDR si to rozhodně nemyslí a daly to na světovém šampionátu najevo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

injekční stříkačky | Foto: Stockbyte

Jsou laboratoře vyvíjející dopingové prostředky stále napřed oproti těm kontrolním? Jen málokdo je asi tak naivní, aby si myslel, že se navzdory vylepšeným testům ve vrcholovém sportu nedopuje. Výjimkou jistě není ani světový šampionát v atletice v Berlíně, který zatím eviduje jeden pozitivní nález. Byli jsme v německé metropoli u zajímavé akce, která měla na téma dopingu upozornit.

"Určitě se dopuje, tím jsem si jistý. Nedopují všichni, ale v sázce je příliš mnoho peněz," tlumočí názor drtivé většiny oslovených diváků mladý Berlíňan a jeho vrstevník dodává další skeptický názor.

"Možná během světového šampionátu žádného špičkového atleta neusvědčí, ale to neznamená, že by se nedopovalo. Je přece známé, že v některých zemích se dělá víc kontrol a jinde zase méně."

"O docela velké pozdvižení se před Olympijským stadiónem v Berlíně starají aktivisté z řad obětí dopingu v bývalé NDR. Ti rozdávají tzv. "antidopingové brýle" s nápisem "Ich will das nicht sehen," Já to nechci vidět. Přeloženo do srozumitelného jazyka; aktivisté se domnívají, že i dnešní atletika je prosáklá užíváním nedovolených prostředků a že současná doba velmi nápadně připomíná organizovaný doping z časů bývalé NDR."

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hošek vypráví o aktivistech z řad obětí dopingu v bývalé NDR

"Někteří diváci naši akci schvalují a jsou vyloženě nadšení. Jiní nás vzdorovitě okřiknou, že doping schvalují a někteří nám papírové brýle hodí jednoduše zpátky," popisuje reakce diváků mířících do ochozů jeden z dobrovolníků.

"Chceme upozornit na to, že dopingový problém nezůstává mimo prostory Olympijského stadiónu, ale že se děje tady a teď. Naše sdružení je celosvětově v této podobě, jak vystupuje proti dopingu, unikátní. Chceme varovat i před zdravotními riziky užívání zakázaných látek," říká mi Uwe Trömer, někdejší východoněmecký cyklista, který se sám kvůli dopingu potýká se s vážnými zdravotními problémy.

V Německu postupuje vyrovnávání se s dopingovou minulostí v NDR úspěšně vpřed. Jde ale o bolestivý proces a to doslova...

"Už mě opakovaně na ulici zmlátili, no opravdu... Dostávám taky anonymy, kde mi vyhrožují smrtí. Policejní ochranu ale nechci. Oproti kolegům, kteří žijí na vesnici, jsem ještě díky kontaktům s novináři slušně chráněná," řekla Českému rozhlasu bývalá špičková sprinterka Ines Geipelová-Schmidtová.

Aktivity jejího sdružení nejsou Německému atletickému svazu zrovna příjemné. Ten totiž i dnes zaměstnává lidi s morálním "škraloupem" z dob NDR. Jedním z nich je třeba i trenér zlatého medailisty ze současného šampionátu, diskaře Roberta Hartinga.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme