Bolt stále pracuje na dosažení svých cílů. Sportu musí dávat víc než dřív

Už sedmý start si připíše v úterý na Zlaté tretře v Ostravě Usain Bolt. Žádný jiný mítink na celém světě se nemůže pochlubit lepší bilancí. Jamajský sprinter se během let proměnil postupně z talentovaného juniora na superhvězdu světové atletiky. A to není jediná změna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Usain Bolt je největší hvězdou, která se na Zlaté tretře v Ostravě představí

Usain Bolt je největší hvězdou, která se na Zlaté tretře v Ostravě představí | Zdroj: ČTK

Vůbec poprvé při převzetí svého startovního jména nepředváděl před přítomnými fotografy a kameramany pověstné pózy, grimasy a gesta. Naopak. Seděl klidně, s čepicí na hlavě a trpělivě odpovídal na otázky.

„To je únava z jiného časového pásma. Měl jsem opravdu dlouhý let, pak jsem skoro 12 hodin spal, takže jsem ještě takový líný. Po tréninku to bude lepší,“ řekl Bolt, který poprvé veřejně přiznal, že stárne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sprinter Usain Bolt prozradil, že poprvé v kariéře vše podřizuje sportu. Svých cílů se ale nevzdává

Ve svých osmadvaceti letech se dostává do poslední fáze kariéry. A před sebou má možná nejtěžší etapu své mise stát se nejlepším sprinterem všech dob.

„Je to trochu divné, když najednou cítíte rozdíl. V minulých letech jsem mohl dělat skoro všechno. Teď to chce mnohem více odříkání. Mám před sebou už jen pár let. Takže odříkání není pro mě žádné problém. Stále pracuji na svých cílech,“ dodal jamajský sprinter.

A cíle jsou jasné: vyhrát na třech olympiádách po sobě zlaté medaile na stovce, dvoustovce a ve štafetě na 4x100 metrů. Povedlo by se mu to jako prvnímu v historii.

Unavený Bolt dorazil do Ostravy, těší se na rekonstruovaný stadion

Číst článek

„V průběhu let, když jsem běhal, jsem žil poměrně bohatým společenským životem. Ten jsem teď začal trochu omezovat. Snažím se víc soustředit na to, co dělám. Začal jsem také lépe jíst, což byla pro mě velká změna a velká novinka. Vše věnuju vůbec poprvé sportu,“ přiznal Bolt.

Určitou opatrnost lze vypozorovat i jeho na ostravských startech. Nejrychlejší muž planety a držitel všech světových sprinterských rekordů se v minulých dvou letech ze Zlaté tretry odhlásil.

Usain Bolt přiletěl do Ostravy na Zlatou tretru už v sobotu | Foto: ČTK

Ať už z důvodu zranění anebo kvůli ne zrovna ideální formě. V této fázi kariéry je zdraví pro Bolta nejdůležitější.

„Dávám pozor na každý detail, i co se týká mého těla. Častěji kontroluju sám sebe, i u svého lékaře mám mnohem více návštěv než dříve. Po zátěži, která dostává mé tělo pod tlak, ještě více regeneruji. Zkrátka dávám si pozor na všechny detaily, které by mohly zapříčinit zranění. Zranění vám může zruinovat celou sezonu. I v tom smyslu, že si problém přenesete do příští, olympijské sezony,“ podotkl rekordman ve sprintu na 100 metrů.

Colin Jackson dorazil do dějiště Zlaté tretry. Ostravský stadion nemohl poznat

Číst článek

Letošní ostravský start je o to významnější, že Bolt by chtěl svou kariéru ukončit po mistrovství světa v Londýně v roce 2017. Co přijde pak, je ve hvězdách.

„Ještě jsem o tom nepřemýšlel. Určitě zůstanu ambasadorem mého hlavního sponzora. Možná bych mohl být určitým motivačním mluvčím na různých setkáních zejména pro děti anebo něco takového… Ale jinak vážně nevím. Doufám jen, že to půjde hladce,“ uzavřel Bolt.

Pro populárního atleta bude úterní start na Zlaté tretře vůbec prvním na evropské půdě v této sezoně. Závodit pak bude opět až v červnu na Diamantové lize v New Yorku.

Radim Sajbot, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme