Bolt triumfoval i na 200 metrů, Holuša skončil už v rozběhu, vyřazeni jsou i Marešová a Svoboda
Jamajský sprinter Usain Bolt portvrdil i v závodu na 200 metrů, že je nejrychlejším mužem současnosti. Na druhém místě doběhl stejně jako na poloviční trati Američan Gatlin. Českým atletům se nedařilo. Z kvalifikace výškařek nepostoupila Oldřiška Marešová a už v rozběhu závodu na 1500 metrů překvapivě skončil i mílař Jakub Holuša. V semifinále závodu na 110 metrů překážek vypadl také Petr Svoboda.
Největší hvězda šampionátu Usain Bolt z Jamajky potvrdil, že dvoustovka je jeho nejoblíbenější tratí. Soupeřům nedal žádnou šanci a vyhrál naprosto suverénně. Cílem proběhl v čase 19,55 sekundy, druhý Američan Gatlin na něj ztratil 19 setin sekundy.
Oldřiška Marešová při své premiéře na mistrovství světa zvládla napoprvé 180 i 185 cm, napodruhé pak 189. Nad její síly se ukázala úroveň 192, která nakonec třinácti úspěšným skokankám zajistila postup do finále.
Halový mistr Evropy Jakub Holuša skončil na MS na patnáctistovce 30. a nenapodobil výborné časy, které předvedl před odletem do Číny
Velké zklamání si na mistrovství světa prožil mílař Jakub Holuša. Halový mistr Evropy v běhu 1500 metrů z březnového šampionátu v Praze vypadl v Pekingu už v rozběhu. Do Číny přitom odlétal s posíleným sebevědomím díky překonání letitého českého rekordu v posledním závodě Diamantové ligy ve Stockholmu.
Závod se pro Jakuba Holušu nevyvíjel dobře už od začátku prvního ze tří rozběhů patnáctistovky. Tempo bylo pomalé a soupeři ho tzv. zavřeli u mantinelu. Zkušený mílař ale v závěrečném kole dokázal najít skulinu a na chvíli se prodral na jedno z šesti přímo postupových míst.
„Podíval jsem se do poslední stovky a byl jsem třetí, úplně v pohodě. Jenže pak jsem prostě zatuhl a najednou to nešlo, oni se přes mě překulili a neměl jsem se tam kudy dostat,“ popsal Holuša klíčové momenty.
„Holt je to mistrovství světa, bylo tady deset silných lidí a poslední kolo se šlo za 53, bohužel jsem neměl asi úplně svůj den a kluci prostě byli lepší. Je to zklamání, ale jedeme dál, je to sport,“ dodal.
Cílem proběhl ve velmi těsném finiši na osmém místě a měl tak stále naději, že do semifinále projde rychlým časem. Sám ale tušil, že jeho výkon 3:43,66 stačit nebude.
„Věděl jsem, jak jsme vyběhli, že budu muset být do šestky, že to stačit nebude. Ani nevím, jak kluci běželi, ale běželi rychleji, nevím, jak to tam je s časy,“ přiznal.
Odhad Jakuba Holuši byl přesný. První rozběh byl nejpomalejší se všech tří a český mílař se tak nevešel ani do šestice šťastných postupujících časem.
Musím se z toho ponaučit a jí dál
Nenavázal tak na poslední závod Diamantové ligy ve Stockholmu, kde skončil druhý a překonal téměř 32 let starý český rekord Jana Kubisty. Ale přestože aspiroval minimálně na semifinále, působil po závodě poměrně vyrovnaně.
„Spíš zklamaný a smutný, že jsem vypadl. Mám i vztek, protože si myslím, že kdybych měl svůj den, tak tam jsem. Můj den nebyl, forma si nebyla taková, jakou jsem měl ve Stockholmu a v tom dobrém týdnu. Musím se z toho ponaučit a jí dál,“ povídal po ostře vedeném souboji v Pekingu halový mistr Evropy Jakub Holuša.
A i když napočítal pět krvavých šrámů od hřebů treter soupeřů na svých nohou, na strkanice se nevymlouval. Prý je to v tak pomalých a takticky vedených závodech normální.