Bolt triumfoval i na 200 metrů, Holuša skončil už v rozběhu, vyřazeni jsou i Marešová a Svoboda

Jamajský sprinter Usain Bolt portvrdil i v závodu na 200 metrů, že je nejrychlejším mužem současnosti. Na druhém místě doběhl stejně jako na poloviční trati Američan Gatlin. Českým atletům se nedařilo. Z kvalifikace výškařek nepostoupila Oldřiška Marešová a už v rozběhu závodu na 1500 metrů překvapivě skončil i mílař Jakub Holuša. V semifinále závodu na 110 metrů překážek vypadl také Petr Svoboda.

Jamajčan Bolt vyhrál i sprint na 200 metrů, stejně jako na poloviční trati doběhl druhý Američan Gatlin | Zdroj: Reuters

Největší hvězda šampionátu Usain Bolt z Jamajky potvrdil, že dvoustovka je jeho nejoblíbenější tratí. Soupeřům nedal žádnou šanci a vyhrál naprosto suverénně. Cílem proběhl v čase 19,55 sekundy, druhý Američan Gatlin na něj ztratil 19 setin sekundy.

Oldřiška Marešová při své premiéře na mistrovství světa zvládla napoprvé 180 i 185 cm, napodruhé pak 189. Nad její síly se ukázala úroveň 192, která nakonec třinácti úspěšným skokankám zajistila postup do finále.

00:00 / 00:00

Halový mistr Evropy Jakub Holuša skončil na MS na patnáctistovce 30. a nenapodobil výborné časy, které předvedl před odletem do Číny

Velké zklamání si na mistrovství světa prožil mílař Jakub Holuša. Halový mistr Evropy v běhu 1500 metrů z březnového šampionátu v Praze vypadl v Pekingu už v rozběhu. Do Číny přitom odlétal s posíleným sebevědomím díky překonání letitého českého rekordu v posledním závodě Diamantové ligy ve Stockholmu.

Závod se pro Jakuba Holušu nevyvíjel dobře už od začátku prvního ze tří rozběhů patnáctistovky. Tempo bylo pomalé a soupeři ho tzv. zavřeli u mantinelu. Zkušený mílař ale v závěrečném kole dokázal najít skulinu a na chvíli se prodral na jedno z šesti přímo postupových míst.

„Podíval jsem se do poslední stovky a byl jsem třetí, úplně v pohodě. Jenže pak jsem prostě zatuhl a najednou to nešlo, oni se přes mě překulili a neměl jsem se tam kudy dostat,“ popsal Holuša klíčové momenty.

„Holt je to mistrovství světa, bylo tady deset silných lidí a poslední kolo se šlo za 53, bohužel jsem neměl asi úplně svůj den a kluci prostě byli lepší. Je to zklamání, ale jedeme dál, je to sport,“ dodal.

Atlet Jakub Holuša překvapivě skončil na mistrovství světa už v rozběhu patnáctistovky | Foto: ČTK/AP

Cílem proběhl ve velmi těsném finiši na osmém místě a měl tak stále naději, že do semifinále projde rychlým časem. Sám ale tušil, že jeho výkon 3:43,66 stačit nebude.

„Věděl jsem, jak jsme vyběhli, že budu muset být do šestky, že to stačit nebude. Ani nevím, jak kluci běželi, ale běželi rychleji, nevím, jak to tam je s časy,“ přiznal.

Odhad Jakuba Holuši byl přesný. První rozběh byl nejpomalejší se všech tří a český mílař se tak nevešel ani do šestice šťastných postupujících časem.

Musím se z toho ponaučit a jí dál

Nenavázal tak na poslední závod Diamantové ligy ve Stockholmu, kde skončil druhý a překonal téměř 32 let starý český rekord Jana Kubisty. Ale přestože aspiroval minimálně na semifinále, působil po závodě poměrně vyrovnaně.

„Spíš zklamaný a smutný, že jsem vypadl. Mám i vztek, protože si myslím, že kdybych měl svůj den, tak tam jsem. Můj den nebyl, forma si nebyla taková, jakou jsem měl ve Stockholmu a v tom dobrém týdnu. Musím se z toho ponaučit a jí dál,“ povídal po ostře vedeném souboji v Pekingu halový mistr Evropy Jakub Holuša.

A i když napočítal pět krvavých šrámů od hřebů treter soupeřů na svých nohou, na strkanice se nevymlouval. Prý je to v tak pomalých a takticky vedených závodech normální.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít