Bolt ulil start a skončil, finále stovky vyhrál Blake

Finále mužského běhu na 100 metrů přišlo na atletickém mistrovství světa o největšího favorita hned na startu. Světový rekordman Usain Bolt z Jamajky totiž vyběhl předčasně a rozhodčí ho tak museli diskvalifikovat. Závod vyhrál nakonec jeho krajan Yohan Blake. Roman Šebrle obsadil v soutěži desetibojařů 13. místo, Jiřina Ptáčníková postoupila z kvalifikace do finále skoku o tyči.

Usain Bolt v cíli závodu na 300 metrů

Usain Bolt v cíli závodu na 300 metrů | Foto: Tomáš Adamec

Ulitý start znamenal, že nejlepší světový sprinter všech dob a obhájce titulu Usain Bolt z Jamajky sledoval finále stovky jen jako divák. Malou útěchou mu může být snad jen skutečnost, že se z prvenství radoval jeho krajan Yohan Blake.

Na rozdíl od Bolta obhájili své primáty z Berlína ruský chodec Borčin na dvacetikilometrové trati, Američanka Reesová v dálce a její krajan Hardee v desetiboji. Roman Šebrle nastupoval na start závěrečné patnáctistovky z osmé pozice, nakonec ale skončil až třináctý.

Neuspěla ani Denisa Rosolová v semifinále čtyřstovky, čas 52,53 na postup rozhodně stačit nemohl. Jediným z tria českých sportovců, který měl důvod ke spokojenosti, byla tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Zdolaných 455 cm ji zajistilo účast v úterním souboji o medaile.

Tituly mistrů světa získali v nedělním programu ještě Číňanka Li Jen-feng v disku a na trati deset tisíc metrů etiopský vytrvalec Jeilan.