Bude ze mě atletka, rozhodla se Eva Vrabcová Nývltová. Sní o maratonu v Riu

Eva Vrabcová Nývltová dosud sbírala úspěchy především jako běžkyně na lyžích. V elitní desítce skončila v Soči i v celkovém pořadí Tour de Ski. Nyní se ale rozhodla, že běžky odloží a stane se atletkou. Na Pražském mezinárodním maratonu se dokonce chce pokusit o kvalifikační limit do Ria.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžkyně Eva Nývltová | Foto: Tereza Jelínková

„Výsledky v atletice mě natolik zlákaly, že jsem se rozhodla srdcem a letošní léto si užiju jako atletka. Zimu tuhle sezonu vynechávám,“ oznámila Eva Vrabcová Nývltová v rozhovoru pro ČTK, že v roce 2016 odloží běžky a bude se věnovat dlouhým běžeckým tratím.

O svém přechodu mezi atletické vytrvalkyně mluvila pátá žena ze zimní olympiády v Soči už dřív, v tuto chvíli ale nejde o definitivní přestup. Se svazem lyžařů je závodnice podle svých slov domluvená s tím, že se může na běžky kdykoli vrátit.

Rozhodnutí padlo v posledních dnech. „Pražský půlmaraton, který se mi povedl, začal všechno rozbourávat. Když jsem teď byla v Livignu na čistě běžeckém soustředění, zjistila jsem, že mě to hrozně baví. Když je příležitost, byla by škoda ji nevyužít,“ vysvětlila 30letá závodnice.

Maraton poběží poprvé

Snem je olympijská účast na maratonské trati v Riu. Jediný pokus bude Eva Vrabcová Nývltová mít 8. května na Pražském mezinárodním maratonu. Musela by ale splnit těžký limit, který Český atletický svaz nastavil v ženské kategorii na 2 hodiny a 38 minut.

„Pokud by to nedopadlo, mám splněný limit do Amsterdamu na ME, což by měl být vrchol. Chtěla bych oběhnout celou sérii Run Czech. Pokud se naskytnou nějaké zahraniční starty, budu je vyhledávat. V prosinci bych chtěla běžet ME nebo MS v cross-country,“ přibližuje další plány.

S běžeckým tréninkem bude mít slavnou konzultantku, radit jí bude Jarmila Kratochvílová. Světová rekordmanka na 800 metrů ale nemá zkušenosti s mnohonásobně delšími distancemi. „Jasně mi řekla, že nikdy maratonce netrénovala, takže plně důvěřuji manželovi a věřím, že jsem dobře připravená,“ říká atletka.

42 kilometrů a 195 metrů dlouhou trať ale nikdy neběžela. Pouze v tréninku ji zdolala ve dvou dávkách. „Bylo to 33 kilometrů ráno a 9 odpoledne. Teď nemůžu dospat. Když to doběhnu, splním si sen,“ přiznává Eva Vrabcová Nývltová.

ČRo, Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme